19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Squat Nasıl Yapılır?

squatSquat, erkekler için en önemli egzersizler arasında yer alıyor. Erkeklerin vücut şekillendirme proğramlarına squatı da eklemeleri istedikleri sonucu daha kolay almaları açısından çok önemli. Bu nedenle squat için, erkekler açısından egzersizlerin kralı denir.

Squat egzersizleri belli bir plan dahilinde ve düzenli olarak yapıldığında vücut şekillenmesine ve kas yapmaya katkı sağlar.

SQUAT REHBERİ
(TEPEDEN TIRNAĞA SQUAT)

Antrenman programınızdaki en önemli egzersizle ilgili detaylı bir rehber…

Squat’taki gücünüz geliştikçe sizin de gelişeceğinizi söylerler ki bu konuda da haklıdırlar. O, spor salonunda yapabileceğiniz en etkili egzersizdir. Eğer bir barbell’i sırtınıza koyup serbest squat yapacak kadar fiziksel kapasiteniz varsa siz de bizlerden sayılırsınız. İlk strongman’den, en güçlü modern sporculara kadar uzanan bir silsilenin parçasısınız. Geçmişten bugüne kadar tüm önemli sporcular antrenmanlarının temel taşı olarak tek bir egzersize güvenmişlerdi: SQUAT…

Doğru yaptığınızdan emin olmanızı ya da yeni başlıyorsanız doğru bir başlangıç yapmanızı sağlamak için sonraki sayfalarda sizlere bu efsanevi sporcuların uzun yıllardan beridir uyguladıkları teknikleri ve çalışma programlarını aktarmaya çalışacağız.

GÖĞÜS:
Squat boyunca göğsünüzü mümkün olduğu kadar yukarıda tutun. Aynada tişörtünüzün üzerindeki yazıyı okuyabilmeniz gerekiyor.

BAŞ:
Squat sırasında başınızı dik tutun ve gözleriniz doğruca ileri baksın.

OMUZLAR:
Kürek kemiklerinizi yaklaştırarak şişirdiğiniz trapezleriniz bar için bir yastık vazifesi görür.

ELLER:
Kollarınız barı kontrol edecek kadar geniş ama trapezlerinizle bir yastık oluşturacak kadar da dar şekilde üstten tutuşla barı sıkıca kavrayın.

ALT SIRT:
Sıkı ve düz tutun.

DİRSEKLER:
Barın altında doğruca yeri işaret etmelidirler.

KALÇA:
Harekete sanki bir sandalyeye oturacakmış gibi kalçanızı geri iterek başlayın.

DİZLER:
Çömelirken dizlerinizin hizasının parmak uçlarınızı geçmesine izin vermeyin ya da hiç bir şekilde içe doğru çevirmeyin.

KARIN KASLARI:
Derin bir nefes alarak onları dışarı itin ve sanki karnınıza bir yumruk yiyecekmiş gibi onları kasın.

AYAKLAR:
Parmak uçlarınız hafifçe dışa bakar halde omuz genişliğinden biraz daha açık olmalıdırlar. Ağırlığınızı da topuklarınızın üzerine verin.

squat_rehberi_tepeden_tirnaga_squat_02

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER