11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Selülitle Başı Dertte Olan Hanımlara Lahana Kürü

selulit_12376764441Selülitlerle başı dertte olan hanımlara, selülitle mücadele için doğal bir kür ile peeling tarifi vereceğiz. Selülit için oldukça etkili olan lahana kürü ve kahve peelinginin sorununuzu çözeceğinden hiç kuşkunuz olmasın. Hatta tutmuş olduğunuz güzellik notlarınızı arasına bu tarifleri de almanızı tavsiye ederiz.

Bilindiği gibi selülit, hormonlarla bağlantılı olarak oluşan kadınsal bir rahatsızlıktır. Rahatsızlıktan ziyade cilt bozukluğu deyimi daha uygun olacaktır. Kısaca selülit, damarlar arasında birikmiş yağ demektir. Burada bir yağlanmadan bahsederken, kilo ile alınan yağlardan bahsetmiyoruz tabi ki. Öyle olsaydı, zayıf hanımlarda selülit oluşumu meydana gelmezdi. Oysa selülit, zayıf ya da kilolu bir çok kadının problemidir.

Selülit, yağ hücrelerinin çeşitli sebeplerle bazı vücut bölgelerinde çoğalarak, ciltte portakal kabuğu görünümünde şekil bozukluğu oluşturmasıyla ortaya çıkar. Bu nedenle selülit oluşmuş bölgelerde yağ yakımını hızlandırmak ve bunu da sporla desteklemek gerekir.

Makalemizde, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na ait bir kür tarifi vereceğiz. Lahanayla hazırlayacağınız bu kür; hem selülitlerinizi yok etmenize yardımcı olacak hem de kan dolaşımını düzenleyerek vücudunuzun canlanmasını sağlayacak.

İşte selülitlerinize lahana kürü…

– Yarım litre su kaynamaya başladığında, 3-4 adet beyaz lahana yaprağını içine atın. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte 15 dakika kadar pişirin.

– Daha sonra süzüp, soğuk olarak, bir bardak sabah ve bir bardak da akşam olmak üzere günde 2 bardak için. Aç veya tok karnına olması farketmez.

– Bu küre 3 gün boyunca devam edin. Sonra 3 gün ara verip 3 gün daha için. Bu şekilde 21 gün içerek kürü tamamlayın.

– Uygulamayı tamamladıktan sonra 21 gün ara verip, haftada bir gün selülitler yok olana kadar sabah ve akşam olmak üzere 2 bardak içmeye devam edin. Yine aç ya da tok karnına olması farketmez.

– Haşlama suyu sade olarak içilir. Tatlandırmak ya da damak tadına uygun hale getirmek için herhangi bir şey ilave edilmez.

– Kürü uygularken her gün için yeniden haşlayarak taze olarak hazırlamaya özen gösterilmelidir.

Kür, Kan Dolaşımını Düzenlemek İçin Kullanılacaksa;

– Lahana suyu yine yukarıda tarif edildiği şekilde hazırlanır.

– İlk hafta sabah ve akşam birer bardak içilir. Tok ya da aç karnına farketmez.

– İkinci ve üçüncü haftalarda, gün aşırı olmak suretiyle sabah ve akşam birer bardak içilir.

– Dördüncü hafta ise, iki günde bir olmak üzere sabah ve akşam günde iki bardak içilip, kür sonlandırılır.

– Üç ay ara verip kür tekrarlanabilir.

Selülit İçin Kahveli Peeling

Malzemeler

2-3 yemek kaşığı masaj yağı
1/2 fincan tozşeker veya deniz tuzu
2 fincan çekilmiş kahve

Hazırlanışı

Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Peelingi uygulamadan önce gözeneklerin açılmasını sağlamak için banyo yapılır. Daha sonra karışım, dairesel hareketlerle masaj yaparak selülitli cilde uygulanır. Yarım saat bekletildikden sonra yıkanır.

Kahve hem cildi canlandırır, hem nemlendirir hem de selülitlere iyi gelir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER