19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Selülite Neden Olan Besinler

selulit-neden-olurSelülit ile mücadele edip selülit belasından kurtulmanın en iyi yolu sebeplerini öğrenmektir. Selülit, ciltte şekil bozukluğuna sebep olan can sıkıcı bir kadın rahatsızlığıdır. Uzmanlar selülitin en önemli sebebinin hareketsizlik olduğunu söylüyorlar. Genetiğe bağlı olarak da oluşabilen selülitin kişinin yapısından kaynaklı olarak da ortaya çıktığı bildiriliyor. Bunların yanı sıra bir önemli sebep daha var ki hep gözardı ediliyor; beslenme…

Beslenme tarzınız selülit oluşumu üzerinde büyük etkiye sahip. Zaten selülitin deri altında meydana gelen yağ birikimi olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğer yağlı, tuzlu ve doymuş yağlardan oluşan bir beslenme tarzınız varsa selülitten hiç kurtuluşunuzun olmadığını uzmanlar dile getiriyorlar.

Selülite Sebep Olan Besinler

– Hayvansal Protein

Hayvansal protein tüketirken tavuğu derisiz, kırmızı etleri ise yağsız tüketmeye özen gösterin. Proteinli besinler arasında en masumu balıktır. Sofranızdan eksik etmemeye çalışın.

– Alkol

Alkol vücut tarafından direk yağa çevrilen bir maddedir. Haftada 1 kadehten fazla tüketmemeye özen göstermemiz gerekiyor.

– Doymuş Yağlar

Sakatatlar bolca doymuş yağ barındırmaktadır. Bu besinleri tüketmemiz durumunda hücreler şişer ve vücudumuzdaki atıkların atılmasını engeller.

– Şeker

Yüksek kalorili bir gıda olan şekerden uzak durmamız gerekiyor. Şeker kolojeni yıktığı gibi vücuda sarkmalara neden oluyor.

Selülit Önleyici Besinler

Dolaşımın Düzenlenmesi / Kan Akışı / Su Birikiminin Engellenmesi

– Bol bol su için: su biyokimyasal olayların oluşumunu maksimize eder ve vücuttan toksin ve atıkların atılmasına yardımcı olur. İhtiyaç kadar içilen sıvı normal kan basıncını sağlar, kan akışını ve, hücre içerisinde sıvı oranını düzenler.

– Kuşkonmaz: Doğal bir ödem söktürücüdür. Ödemi engelleyerek selülit oluşumunu da engeller.

– Yağlı balık: Yağlı balıkta bulunan Omega- 3 damarları genişleterek kan dolaşımını ve kan akışını kolaylaştırır.

– Sarımsak ve soğan: Kan basıncının düşmesine sebep olarak dolaşımın ve kan akışının rahatlamasını sağlar.

– Zencefil: Aspirin gibi etki göstererek kan damarlarında plak oluşumunu engeller, daha az yapışkan hale getirir. Aynı zamanda kanı inceltici etkisinden dolayı dolaşımı ve kan akışını rahatlatır. Zencefilin anti- enflamatuar etkisi de kuvvetlidir.

– Kereviz: İçerisindeki maddeden dolayı (3-butylphthalide) kan damarlarının kasılmasını önleyerek dolaşımı rahatlatır.

– Muz: İçerisinde bulunan potasyumla (yaklaşık 500 miligram / meyve) kan basıncını düşürür ve dolaşıma yardımcı olur.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER