7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Şeker Hastalarına Doğal Tatlandırıcı; Agave Şurubu

Volkanik-Mavi-Agave-Lifeco-Agave-Surubu-330gr__84220609_0 Agave şurubu son yılların en gözde tatlandırıcıları arasına girmeyi başardı ve marketlerde yerini almaya başladı. Agave şurubu, agav isimli bir tür kaktüsten elde edilen bir konsantre şurup olup, çay ve kahvelerde şeker yerine tatlandırıcı olarak kullanılıyor.

Bildiğimiz gibi,şeker hastalarının en büyük sorunu çay, kahve içerken şeker kullanamamaları. Bu durum çoğu zaman şeker hastalarına işkence haline dönüşmektedir. Şeker hastalarının dışında kilo problemi olup da diyet yaptıkları için şekeri kesmek zorunda kalanlar için de aynı durum geçerlidir. Çoğu zaman şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanmayı tercih etseler de, yapay tatlandırıcıların ne kadar sağlıklı olduğu hâlâ tartışma konusudur. Bu nedenle şeker kullanmayan çoğu kişi, çay ve kahvelerini tatlandırmadan içmek zorunda kalırlar.

Tatlandırıcı kullanırken doğallık arayışı agave şurubu ile yerini buldu. Son zamanlarda isminden çok bahsedilen agave şurubu bitkisel olduğu için de tamamen doğal. Aynı zamanda da şekerden iki kat daha tatlı olma özelliğine sahip. Bu yüzden agave şurubunun çay ve kahvelerde az miktarda kullanılması tavsiye ediliyor. Diğer tatlandırıcı ürünlerin aksine hiçbir şekilde kimyasal içermeyen agave şurubunun günlük kullanımı 4 çay kaşığını geçmemelidir. Çay ve kahvelerinize ekleyebileceğiniz gibi tatlılara, yemeklere ve reçellere de eklenebilir. Önerilen miktarı aşmadan agave şurubunu kullanmak hem çay ve kahvelerin rahat bir şekilde içilmesini sağlar hem de sağlığı tehdit etmez.

Kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine ve insülin hormonunun aşırı şekilde salgılanmasına neden olan şeker ve şekerli gıdalar, sağlığımız açısından risk oluşturuyor. Aynı zamanda kilo almanın da en büyük etkenlerinden birisi oluyor. Glisemik indeksi düşük olan agave şurubu en sağlıklı doğal tatlandırıcıdır. İnsülin kullanmayan şeker hastaları da dahil olmak üzere herkes güvenle agave şurubunu kullanabilirler.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER