7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Sarımsak Kullanım Şekilleri ve Sarımsağın Faydaları

20917_wideSarımsak, sağlık açısından çok faydalı bir besin maddesidir. Sarımsağın sağlığa yaptığı katkılar sayılamayacak kadar çoktur. Bu faydaları uzmanlar tarafından da sık sık gündeme getirilmektedir. Sarımsağın 72 çeşit derde deva olduğu bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır.

Çok faydalı olması sebebiyle günde 6 diş sarımsak tüketilmesi, tüketilemiyorsa yutulması uzmanların önerileri arasındadır. Sarımsak sayılamayacak kadar çok faydası sebebiyle, destekleyici tedavide kullanım alanı oldukça geniştir. O kadar faydalarının arasında en önemli 10 faydası var ki bahsetmeden geçmek olmaz;

Tansiyon düşürücü olarak

Antiseptik olarak

Kolesterol düşürücü olarak

Safra salgılarını artırıcı olarak

Kurşun ve yılan zehirlenmelerinde etken olarak

Sakinleştirici olarak, şifalı bitkiler

Kurt veya solucan düşürücü olarak

Haricen yara iyi edici olarak

Mantar hastalıklarını engelleyici ve tedavi edici olarak

Saçkıran hastalığını tedavi edici olarak

Yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Sarımsağın Etken Maddesi

Sarımsağın etken maddesi Allin’dir alin alındıktan sonra enzimatik olaylarla Alicin olarak vücutta değiştirilir. Bu maddenin insan vücudunda oksitleyici etkisi vardır.

Sarımsağın Tedavilerde Kullanılma Şekli

– Tansiyon düşürücü olarak; 10 gr sarımsak başı ezilir, üzerine 10 gr etil alkol konur, karışım 1 gün bekletildikten sonra ince bir bez veya süzgeçle süzülür. Elde edilen özsudan günde 3 defa 15-30 damla alınır.

– Saç Kıran Hastalığı; Üsaresi yapılan sarımsak hazır olarak bekletilir. Saç kıranın olduğu yerler bir kibrit çöpü veya buna benzer bir şeyle iz yapmayacak şekilde hafifçe kazınarak tahriş edilir. Hemen ardından sarımsak tentürü bu bölgeye sürülür bir miktar bekledikten sönra bölge yıkanarak temizlenir.(beklemek: Yaklaşık 30-60 dk)

!!!!Önemli!!!!: Bazı durumlarda saç dökülmesine de iyi geldiği bildirilmiştir. Kullanan ve gerçekten fayda sağladığını bildiren hastalar mevcuttur. Saç dökülmesinde sarımsak ruhu Yönteminin kullanılması daha iyi olacaktır.

– Yara İyileştirici; Lapa yöntemiyle hazırlanan sarımsak yaranın üzerine sürülür bir miktar beklendikten sonra temizlenerek tahriş edici etkilerinden kurtulunur.

– Kurt ve solucan Düşürücü; Kabuğu soyulmuş olan bir sarımsak dişi bir ekmek kabuğu parçasına kuvvetle sürülür ve çıkan esansı emmiş olan ekmek parçası yenilir.

Aynı amaç için sarımsak şurubu da kullanılmaktadır. 100 gr parçalanmış sarımsak, 200 gr su ve 200 gr şeker ile 1 gün bekletildikten sonra iyice karıştırılıp süzülür. Elde edilen şuruptan günde 2-3 yemek kaşığı içilir.

Sarımsağın Kullanılma Yöntemleri

1-Lapa Yöntemi; Bu yöntemde İnce ince kıyılan sarımsaklar havana alınır ve güzelce dövülerek lapa haline getirilir. Daha sonra bu lapanın üzerine tuz veya alkol bazı durumlarda ise(Ayak Mantarı Enfeksiyonlarında) ikisi de birlikte katılarak karışım dinlendirilir.

2- Sarımsak ruhu Yöntemi; İncecik kıyılan sarımsaklar bir havana alınır ve üzerine bir miktar tuz eklenerek iyice dövülür. Daha sonra biraz dinlendirildikten sonra üzerine duruma göre bir miktar su eklenir. Tekrardan dinlendirilen karışım iyice karıştırılır ve süzülür. Sıvı kısım haricen(dış deriye sürülerek) veya Dahilen (ağızdan alınarak) kullanılabilir.

3- Emdirme Yöntemi; Bu yöntemde bütün halindeki sarımsaklar ortadan iki ye kesilerek bir ekmek kabuğu gibi emici bir besine sürülür ve içindeki etken maddenin bi emici besin tarafından alınması sağlanır.

4- Üsare(Tentür) Yöntemi; Usare hazırlamak için bir miktar sarımsak havanda ezilir, sıkılarak alınan usarenin 1 gr miktarı 10 gr su ile sulandırılır ve bu karışımın içine, usarenin bozulmasını önlemek için, 10 damla kadar etil alkol konur.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER