2.2 C
New York kenti
Salı, Kasım 29, 2022

Şans Oyunları Tutkunlarına Tedavi Şart

Büyük paraların döndüğü, özellikle dar gelirli kişilerin odak noktası haline gelen şans oyunlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Ekonomik dengesizlikler yüzünden, ülkemizde şans oyunlarına gösterilen ilgi çok büyüktür. Ancak, insanların kazanma hırsıyla son kuruşlarına kadar paralarını çeşitli oyunlara yatırmaları, zaten iyi olmayan aile ekonomisini sarsmaktadır.

Büyük beklentilerle şans oyunlarını alışkanlık haline getirip, elindeki parasını, işini kaybederek felakete sürüklenen insanların sayısı az değil. Şans oyunlarının sayı olarak fazla olması ve çok para vaadlerinde bulunmaları, bu oyunları vatandaşın gözünde cazip hale getirmektedir.

Kazanma hırsıyla şans oyunlarını tutku haline getirenlerin öyküleri gazetelerde yer almaya başladıktan sonra, uzmanların dikkatleri şans oyunları ve tutkunlarına çevrildi.

Sakarya Üniversitesinde 600 kişi üzerinde bir araştırma yapıldı. Anketler düzenlendi. Yapılan araştırma sonucuna göre, haftada bir ya da iki kez şans oyunu oynayanların oranı %63 çıktı. Uzmanlar çıkan oranın yüksekliği sebebiyle, şans oyunlarının bağımlılık yaptığını ve şans oyunu tutkunları için tedavinin şart olduğunu söylüyorlar.

Ankete katılanların %95.7’si geçimini sağlayacak düzeyde maddi imkana sahip değil. Yine araştırmaya katılanların %62.3’ü ise şans oyunlarının bağımlılık yaptığını düşünüyor.

Bu sonuçlara göre uzmanlar, şans oyunlarına, geçimini sağlayamayacak durumda olan kişilerin, daha iyi maddi şartlar elde etme beklentisiyle ilgi gösterdikleri sonucunu ortaya çıkardılar.

Psikiyatri Uzmanı Mustafa Serkan Eröz, şans oyunları bağımlılığının tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu belirtti. Ailesinin geçimine harcaması gereken son parayı bu oyunlara yatırmaktan çekinmeyen kişilerde çeşitli pskiyatrik bozuklukların olduğunu belirten Eröz, bu bağımlılığın ciddi aile travmalarına yol açtığını kaydetti. Bu durumdan en çok kadın ve çocukların zarar gördüğünü de sözlerine ekledi.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER