3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Sakal ve Bıyığın Faydaları

cat213l_beard_nose_ear_trimmers_finalSakal ve bıyığın faydaları nelerdir hiç merak ettiniz mi? Sakal ve bıyık genelde erkek yüzünde bir tarz aracı olarak düşünülür. Bir çok erkek de sırf  tarz yaratmak için sakal ve bıyık bırakır. Ama ciltlerine ne gibi faydalarının olduğunu bilmezler.

Sakal her ne kadar moda olarak ya da tarz yapmak için erkekler tarafından tercih edilse de, asıl önemi erkek sağlığı açısından bazı faydalarının olması. Sakal, erkek cildini güneşin zararlı ışınları olan UV ışınlarının olumsuz etkilerinden koruyarak bir nevi cilt kanserinin önüne geçiyor. Bıyıklar da polenlerin burna girmesini engelleyerek alerjik rahatsızlıklardan koruyor.

Avustralya ve İngiltere’de yapılan araştırmalar da sakal ve bıyığın erkek sağlığı üzerinde düşünülen faydalarını pekiştirdi.

Avustralya’da Southern Quennsland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, sakal bırakan erkeklerin yüzlerinin güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarından daha az etkilendiği tespit edildi. Buna göre sakal cildi güneşe karşı yüzde 90 ila 95 oranında koruyor. Ayrıca boğazı soğuk havanın etkilerine karşı korumada da gür bir sakalın etkili olduğu açıklandı.

İngiltere’de Birmingham Saç Bilimi Merkezi, gür bir bıyığın astım hastalarına faydalı olduğunu açıkladı.
Bıyığın polen ve tozun burna girmesini engelleyerek astım krizleri ve polen alerjisini engellediği belirtildi.

Cilt bakım ürünleri üzerine çalışan bir firmada uzman Dr. Nick Lowe de sakalın yaşın ilerlemesi sürecini, yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasını yavaşlattığını ve yüzü kurutan rüzgarlardan koruyarak cildin nemli kalmasını sağladığını belirtti.

Araştırmacı Carol Walker de şöyle dedi: ‘Sakal öksürüğe karşı savaşa yardımcı oluyor, çene altında ve boğazda uzayan yoğun sakal, boğazın sıcaklık derecesini artırıyor. Soğukalgınlığının önlenmesine yardımcı oluyor. Sakal izolatör görevi görüyor ve insan sıcak kalıyor. Soğuk havayı uzaklaştıran ve boğazın sıcaklık derecesini artıran tam sakalın, soğuk havalarda ek faydası oluyor.’

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER