28.8 C
New York kenti
Cuma, Ağustos 19, 2022

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Öneriler

Bebeğin, hem beden hem de zihinsel gelişimi anne karnında başlar. Bu nedenle sağlıklı bir çocuk sahibi olabilmek açısından gebelik dönemi çok büyük önem arzeder. Anne adayının, gebeliği boyunca hem kendi sağlığına hem de bebeğin sağlığına faydalı olacak şekilde bilinçli  davranması gerekir.

Sağlıklı bir gebelik dönemi için uzmanların anne adaylarına sunduğu önerileri dikkate almakta fayda vardır.

-Bu özel dönemde anne adayının beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. Süt ve süt ürünlerini bol bol tüketmesi çok önemlidir. Günlük olarak mutlaka 2 su bardağı süt tüketip, sofradan yoğurt ve peyniri eksik etmemesi sağlıklı beslenmenin temel kuralıdır.

-Protein ağırlıklı beslenmek bebek gelişiminde anne sağlığında önemli rol oynar. Bu nedenle günlük olarak et, yumurta ve kuru baklagil tüketilmesi gerekir. Vitamin yönünden zengin olan sebze ve meyve tüketimi de ihmal edilmemelidir.

-Anne adayı, her ay 1-1.5 kg olmak üzere gebeliği boyunca 7-14 kilo alması gerekir. 7 kg dan az, 14 kg dan fazla olan kilo alımları sağlıklı değildir.

-Yemeklere kullanılacak tuzun muhakkak iyotlu olmasına dikkat edilmelidir. İyotlu tuzun koyu renk cam kavanozda muhafaza edilmesi sağlık açısından önemlidir. Ayrıca, tuzun içindeki iyotu muhafaza etmek için ışıktan ve nemden korumak gerekir.

-Öğün atlanmaması ancak, azar azar ve sık sık yenilmesi önerilir.

-Anne adayının kemik sağlığı için güneş ışığından uygun saatlerde faydalanması gerekir.

-İçeriğinde katkı maddesi olan gıdalar anneye ve bebeğe zarar vereceğinden özellikle gebelik döneminde tüketilmemeleri isabetli olacaktır.

-Kabızlığın önüne geçmek için sıvı tüketilmesinin artırılması gerekir. Günde on bardak su ile taze sıkılmış meyve suları içilmesi sıvı ihtiyacını karşılayacaktır.

-Sigara ve alkol kullanmak bebeğe zarar vereceğinden asla kullanılmamalıdır.

-Yemek yaparken özellikle zeytinyağı tercih edilmek üzere sıvı yağ kullanılmalı, katı yağ kullanmaktan kaçınılmalıdır.

-Tarım ürünleri genelde ilaçlandığı için sebze ve meyveler yıkandıktan sonra tüketilmelidir.

-Besinleri hazırlamadan önce ellerin yıkanması gerekir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER