11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Sağlık İçin Süper Bitkisel Karışımlar

bitkisel-karisimlarBitkilerin sağlığımıza olan doğal katkısını artık bilmeyenimiz yok. Bitkilerin süper şifa gücü bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmış bir şey. Önemli olan, sağlıklı iken, sağlığımızı korumak, güçlü bir savunma sistemi oluşturmak ve kaliteli bir yaşam için bitkilerin doğal gücünden faydalanmak. Unutmayın ki, hasta olduktan sonra çoğunun kullanılmaları pek bir işe yaramaz.

Bazı bitkiler var ki eşleştirilerek tüketildiklerinde, şifa güçlerine güç katmaktadırlar. Kimi vücudun direncini artırıp hastalıklara karşı kalkan olurken, kimi kalp-damar sağlığını korurlar. Bazıları da zayıflamanıza yardımcı olurken güzelliğinize güzellik katarlar. Doğru bitkileri eşleştirip kullanmayı öğrenmek, bitkilerin faydalarını iki katına çıkarır.

Eşleştirildiklerinde süper faydalar sağlayan bu bitkilerden önemli gördüklerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Afiyet, şifa olsun…

– Domates+Brokoli= Kanser Savaşçısı

Hem domatesin hem de brokolinin iyi birer kanser savaşçısı olduğu artık herkesçe bilinen bir şey. Ancak, yapılan bir araştırma, bu iki sebze birlikte tüketildiğinde çok daha fazla koruyucu etkiye sahip olduklarını ortaya çıkardı. Bilim adamları, son bilimsel çalışma sonuçlarına göre, domates ve brokolinin birlikte tüketilmesi halinde, tek tek yemeye göre prostat tümörünün gelişmesini yavaşlatmada daha etkili oduğunu söylüyorlar.

– Badem+Kayısı= Hoşçakal Kötü Kolesterol

Kötü kolesterolün yükselmesi damarlarda hasara sebep olarak kalp krizi riskini yükseltiyor. Bu nedenle sürekli olarak dengede tutulması gerekiyor. Badem ve kayısı, çok güçlü bir karışım ve kötü kolesterolü düşürmede çok yüksek etkiye sahip. E ve C vitamini içeren kayısı, bademle birlikte tüketildiğinde, LDL oksidasyonunu azaltıyor. Kalbiniz için sağlıklı bir atıştırmalık aradığınızda, emin olun bir avuç kuru kayısı ve bir miktar bademden daha iyisini bulamazsınız.

– Limon+Yeşil Çay= Kalp Sağlığı

Yeşil çay, içeriğindeki kateşin sayesinde güçlü bir antioksidandır ve kalp krizi riskini düşürmede de oldukça etkilidir. Bilimsel çalışmalar, yeşil çayın sağlıklı içeriği olan kateşinin vücudumuz tarafından ancak %20’sinin emildiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle Bilim adamları, yeşil çaya limon ilave edildiğinde, vücudumuzun kateşini alma oranının %80’e çıktığını söylüyorlar. Limonun yanı sıra yeşil çayınıza, portakal, yeşil limon ya da greyfurtta ilave edebilirsiniz.

– Domates+Zeytinyağı= Hastalıklara Karşı Güçlü Bağışıklık Sistemi

Domates içeriğindeki, E ve C vitamini, beta karoten, alfa karoten, likopen ve lutein sayesinde güçlü bir antioksidan olduğundan, vücudun kanserler ve kalp hastalıklarıyla savaşmasına yardımcı oluyor. Eğer vücudunuzun, domatesin içeriğindeki koruyucu maddeleri daha yüksek oranda almasını sağlamak istiyorsanız, zeytinyağı ile birlikte tüketmelisiniz. Domatesten daha fazla fitokimyasal sağlamak için pişirerek ve kabuğunu soymadan tüketin.

– Tam Buğday Ekmeği+Tarçın= Hızlı Kilo Verme ve Yüksek Enerji

Tarçın, kan şekeri seviyenizin sağlıklı seviyede kalmasına yardım ederken, enerjinizin düşmesini ve açlık seviyenizin yükselmesini engeller. Yapılan çalışmalara göre tarçın, yemekten sonra midenin boşalma derecesini yavaşlatıyor ve kan şekerini yükseltiyor, böylece biraz daha yeme isteğinin önünü kesiyor. Tam buğday ekmeğine doğal tereyağından bir miktar sürüp üzerine de bir çay kaşığı tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz. Beslenme uzmanları tarçının taze olmasının koruyucu özelliğini artırdığını söylüyor.

– Karabiber+Yeşil Çay= İnce Bel

Tüm diyetleri bir kenara bırakın, yeşil çayınızı yudumlayın ve ana yemeğinize karabiber ekleyin. Çalışmalar, yarım çay kaşığı kadar karabiberin yeşil çayın yararlı içeriğinin emilimini kolaylaştırdığını gösteriyor. Yeşil çayın içerdiği antioksidanlar kalori yakmaya destek oluyor, ayrıca tokluk hissi yaratarak daha fazla yeme isteğini önlüyor.

– Sarımsak+Soğan= Komple Koruma

Organosülfür birleşimleri içeren bu iki aromatik sebze, kalp dostu kimyasalları ile damarların elasitikiyetini korumaya yardım eder ve plak oluşumunu engeller. Yapılan çalışmalar, bu bileşenlerin kanserojen etkiyi giderme gücü olduğunu ortaya koydu. Soğan ve sarımsağı aynı ayna yemek, sağlıklı bileşenlerden daha fazla yararlanma şansınızı artırdığınız anlamına geliyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER