6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Sağlık Desteği Vitamin ve Mineraller

Vitamin ve minerallerin sağlık açısından vücuda destek olduğu araştırmalar neticesinde ispatlanmıştır. Bunların bazıları kas ve iskelet sistemine, bazıları sinir sistemine, bazıları çeşitli enfeksiyon ve hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesine yardımcı olurlar.

Uzman önerilerinden derlediğimiz bazı vitamin ve mineraller hakkındaki bilgileri paylaşmak istiyoruz.

D3 Vitamini; Prostat kanserinin tedavisinde ve önlenmesinde büyük rol oynar. Kemik sağlığı ve bağışıklık sisteminin korunmasında oldukça etkilidir. Balık ciğeri, yağlı balıklar ve yumurtada bulunur.

B12 Vitamini; B12 vitamini eksikliği genellikle et yemeyen kişilerde görülür. B12 vitamini eksikliği vücutta demir eksikliğine sebep olur. Bu da sinir sistemi tahribatına yol açar. Ayrıca alzheimer ve kanser riski oluşur. Süt ürünleri, kırmızı et, deniz mahsülleri, yumurta ve kümes hayvanlarında bol miktarda B12 vitamini bulunur.

C Vitamini; En etkili antioksidandır. Serbest radikalleri nötralize eder ve bazı kanser türlerini önlemede çok etkilidir. Eklem, damar ve kemik sağlığı açısından önemlidir. Bir çok sebze ve meyvede bol miktarda bulunur.

E Vitamini; Kanser türleri ve kalp damar hastalıkları üzerinde etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Prostat sağlığı için önem taşır. Alzheimer ve katarakt oluşumunu engeller. Yağda eriyen antioksidanlar familyasındandır. Yeşil yapraklı sebzelerde ve tam tahıllarda, bitkisel sıvı yağlar ile yağlı tohumlarda bulunur.

Folik Asit; Folik asit aslında bir çeşit B vitaminidir. Anne sağlığı açısından önemli olduğu kadar erkek sağlığı açısından önemlidir. Kalp hastalıkları, felç ve kanserleri önlemede etkilidir. Ayrıca ruhsal dengeyi de sağlar. Zenginleşmiş tam tahıllarda, turunçgillerde ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Bakır; Bakır eksikliği, yaraların geç iyileşmesine, yorgunluğa, yüksek kolesterole, enfeksiyonlara yatkınlığa sebep olmaktadır. Yağlı peynirde, balık, kuzu, tavuk ürünleri, kuru baklagiller, istiridye ve kayısıda bulunur.

Çinko; Bağışıklık sistemini güçlendirir ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Erkeklerde prostat sağlığı için önemlidir. Yumurta, kırmızı et, kuru baklagiller, yağlı tohumlar, kabuklu deniz ürünlerinde bulunur.

Magnezyum; Kan basıncını düşürür. Şeker hastalığını tedavi eder. Kemik sağlığına faydalı olup, astım ve migren tedavisine destek olur. Kalp ritimlerini stabilize etmeye yarar. Yeşil yapraklı sebzelerde, yağlı tohumlarda ve tam tahıllı gıdalarda bulunur.

Selenyum; Viral enfeksiyonlara karşı direnç sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Prostat kanserini önler. Sarımsak, deniz ürünleri ve kırmızı ette bulunur.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER