6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Sağlığa Faydalı Kötü Alışkanlıklar

okkali hakveŞüphesiz sağlık için gerekli kurallar vardır ve bunlar değişmez. Sigara içmenin sağlığa zararlı olduğunun ya da güneş ışınlarında fazla kalmanın çeşitli sağlık sorunlarına yol açacağının kesin ve net olduğu gibi. Ancak, hayatımızda bazı alışkanlıklar var ki, kötü bilinmesine rağmen sağlığa faydalı. Bu söylem insanlara ilk başta ters gelebilir. ”Zararlı alışkanlıklar nasıl sağığa faydalı olabilir?” diye düşünebilirsiniz.

Bu konudaki bilgiler Dr. Mehmet Öz’e ait. Amerika’nın en güvenilir doktorlarından biri olan Dr. Mehmet Öz; çok uyumak, bol bol kahve tüketmek, spor yapmamak..vs kötü olarak bilinen alışkanlıkların faydaları konusunda bilgiler veriyor.

İşte o yazı…

“İnsanlar benden, sağlık alışkanlıkları hakkındaki sorularına ‘şunu ye, bunu yapma’ gibi kesin yanıtlar vermemi bekliyorlar. Elbette sigara içmenin kötü olduğu, güneş koruyucunun iyi olduğu gibi tartışmasız kurallar var ancak sağlık konusundaki pek çok seçimimiz gri alanda, yani değişebilir, yerine daha iyi bir başka şey gelebilir.”

– Karbonhidrat tüketin

On yıllardır işlenmiş karbonhidratların boş kalori olarak kötülenmesi, işlenmiş olanları, tüm karbonhidratların olumsuz temsilcisi haline getirdi. Makarna ve pasta gibi piştikten sonra soğuyan dirençli nişastalar, diğer nişastalar gibi ince bağırsakta bozulmaz. Bozulmamış bir halde, hücreleri DNA hasarlarından koruyarak bağırsak kanserinin önlenmesinde yararlı olabilen yağ asitlerinin üretildiği kalın bağırsağa ulaşır. Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, dirençli nişastadan zengin bir beslenme planının meme kanseri tümörlerinin küçülmesine de yardım ettiği tespit edildi.

– Video oyunu oynayın

Bankada beklerken ya da market kasasında kuyruktayken zamanınızı telefonunuzda bir oyun oynayarak mı geçiriyorsunuz? Bu şekilde hafızanız için iyi bir şey yapıyor olabilirsiniz. PLOS ONE dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, günde bir saat ve haftada beş gün olmak üzere dört hafta boyunca karmaşık görüntüler içinde gizlenmiş nesneleri bulma oyunlarını oynayanların, test performanslarıyla hafızalarını geliştirdikleri açıklandı.

– Hafta sonları geç saate kadar uyuyun

Her gün aynı saatte yatmak ve aynı saatte uyanmak gerçekten dinlenmek ve uykunuzu almak açısından en iyi yoldur diye söylenirdi. Uykusuz geceler sorunuyla mücadeleye daha gerçekçi bir çözüm getirildi. Sleep adlı yayında yer alan çalışmaya göre “uyku bankacılığı” öneriliyor. Yani uzun saatler uyumak daha az yorgunluk anlamına geliyor. Yapılan çalışmalarda 10 saatlik gece uykusunu üç saat kısanların bilişsel performansında düşüklük ve uyanıklık sorunu gözlendi.

– Kahve içmekten vazgeçmeyin

2013 yılında, her gün kahve içen 23 binden fazla kişiyle yapılan çalışmada, bu kişilerde kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser gelişme riski yüzde 4 daha düşük çıktı.

– Zamanınız azken spor salonuna gitmeyin

İyi haber: Çok hareketliyseniz daha az spor yapabilirsiniz. 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre günde toplam iki saat ayakta kalan ve dört saat yürüyenler, bir saat yoğun egzersiz yapan ama diğer 23 saatini hareketsiz geçiren insanlara göre daha iyi insülin duyarlılığına ulaşıyor. Bu da diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltıyor. Bu, sürekli hareketten kaynaklanan kas kasılmalarının glikoz düzenlemeye yardımcı enzim üretmeyi teşvik etmesinden kaynaklanıyor olabilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER