11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Saçınıza Yaptığınız Beş Büyük Kötülük

600x450_bed950e7sac-bakimHer kadın saçlarının gür, uzun ve mükemmel bir görünüme sahip olmasını ister. Çünkü saçlar, kadın görüntüsünün baş rol oyuncusudur. Bu nedenle saç sağlığında periyodik bakımın önemi büyüktür. Ancak, güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak için bakım uygulamak tek başına yeterli değildir. Bazen saçlara öyle şeyler yapılır ki, basit gibi görünen bu hareketlerle farkında olmadan saçlara zarar verilir. Bu ufak tefek hataların birleşmesi sonucu saçlarda istenmeyen sıkıntılar doğabilir.

Yazımızda saçlara farkında olmadan yapılan beş büyük hatadan bahsetmek istiyoruz. Aslında beş büyük kötülük demek daha doğru olur…

– Saçlara Lastik Toka Kullanmak; Kabul etmek lazım ki, lastik tokaların kadınların yanındaki yeri başkadır. Lastik tokalar eskiden günümüze kadar hakimiyetini sürdürerek varlığını devam ettirmektedir. Kadınların çekmecesinde yüzlerce gösterişli tokalar olsa da muhakkak bir köşede lastik toka da bulundururlar. Çünkü lastik tokaların kullanımı pratiktir ve zor anlarda kurtarıcı olabiliyorlar.

Oysa uzmanlar, çok zorda kalmadıkça saçlara lastik toka kullanılmasını önermiyorlar. Çünkü lastik tokalar, saçları fazla sıkarak kırılmasına yol açabiliyorlar. Uzmanlar, lastik toka kullanmak yerine maşa diye tabir edilen tokaların kullanımını öneriyorlar.

– Kökten Uca Saç Fırçalamak; Saçın taranması sırasında saç diplerinde bulunan doğal yağlar, tarak hareketleriyle birlikte saç uçlarına kadar iner ve saç uçlarını besleyerek kırılmasını önler. Ancak saçın ıslakken taranması kırılmasına sebep olur. Ayrıca saç diplerindeki doğal yağlar, saç uçlarına kadar inemez. Bu nedenle saçlar, kuruyken taranmalı ve tarağı saç köklerine fazla bastırmadan yumuşak hareketlerle kökten uca doğru hareket ettirmelidir.

– Kırılmış Saç Uçlarından Kurtulmak; Saçların kısalacağı düşüncesiyle saçlardaki kırıklara dokunulmaması, saçın uzama hızını keser. Sağlıklı ve düzenli uzayan bir saçınız olsun istiyorsanız, kendiniz belirlediğiniz bir periyotta saç uçlarınızdaki kırıkları düzenli olarak aldırmanız gerekir. Kırıkların alınmaması saçları daha uzun bir görünüme kavuşturmayacağı gibi, cansız ve bakımsız görünmesine neden olur.

– Kuruturken Aşırı ısıya Maruz Bırakmak; Saçlarınızı kuruturken kullandığınız ısıdan kulaklarınız yanıyorsa, saçlarınızı yüksek ısıya maruz bırakıyorsunuz demektir. Bu da saçlarınız için hiç yapmamanız gereken bir şey. Kurutma makinesinin yüksek ayarda sabit tutulması yapılacak en büyük hatadır. Oysa saçlarınızı ılığa yakın bir sıcaklık ayarında kurutmanız en doğrusudur. Ancak, saçlarım bu şekilde kuruyup şekil almaz, çok inatçı diyorsanız, yüksek ayarda ısıya dayanıklı ve saçları koruyucu özelliği olan saç bakım ürünlerinden faydalanmanız gerekir.

– Saç Fırçası Temizliği; Saç fırçanızın temizliğini düzenli olarak yapmıyorsanız, saçlarınıza en büyük kötülüğü yapıyorsunuz demektir. Çünkü, saç fırçaları mikropların konuşlanması için en ideal yerlerdir. Bu nedenle saç fırçanızı ve tarağınızı düzenli olarak temizlemek en büyük görevinizdir. Arada bir karbonatlı suda bir kaç dakika bekleterek ardında yıkayabilirsiniz. Karbonatlı su, saç fırçanız ya da tarağınızda biriken mikropların yokolmasını sağlar. Ayrıca biriken yağ artıklarını da temizler. Saçlarınızı fırçaladıktan sonra fırça üzerinde kalan saçları toplamayı ihmal etmeyin.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER