10.2 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Saça faydalı Vitamin ve Mineraller

Hem kadınların hem de erkeklerin en önemli aksesuarları saçlarıdır. Bu nedenle, dökülmesi, seyrekleşmeye başlaması, yıpranması, kötü görünümü kişiyi üzer.

Saçların dökülmesinin ve yıpranmasının, sağlıksız ve mat görünümünün çeşitli sebepleri vardır. Genetik faktörler, çevresel faktörler, yaşam tarzı..vs Ama bunların yanı sıra saç dökülmesinin ve yıpranmasının en önemli sebebi beslenmeyle alakalıdır. Vücuda olduğu kadar saçların güçlü ve dayanıklı olmasına yarayan vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınmamasından kaynaklı olarak saçlarda dökülmeler, seyrelmeler ve yıpranmalar oluşur.

Herkes için önemi tartışılmaz olan saçlar için hangi vitamin ve minarellerin gerekli olduğu bilinir ve bu vitamin ve minerallerin alınmasında titiz davranılırsa dökülme sorunu başta olmak üzere bir çok saç sorunu ortadan kalkar.

Yazımızda saçlara özel bu vitamin ve minarellerden bahsetmek istiyoruz. Eğer saçlarınıza önem verenlerdenseniz, bu vitamin ve minerallerin hangileri olduğunu ve hangi gıdalarda bulunduğunu öğrenmenizde fayda vardır.

Saçlara Faydalı Vitamin ve Mineraller

– B6, B12, Biyonit; Saç köklerini Beslerler. Saç köklerinde yeni saç tellerinin çıkmasını sağlarlar. Kabuklu yemişlerde, yumurtada, somon balığında, tam tahıllı ekmeklerde, peynirde, az yağlı sütte ve yulafta bol miktarda bulunurlar.

– Demir; Saçların hızlı uzamasını sağlar. Yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, güçlendirilmiş tahıllar ve kabuklu deniz hayvanları zengin demir içeriğine sahiptir.

– Çinko; Çinkonun içeriğindeki doğal yağlar saça parlaklık verir. Yoğurtta, nohutta, kabak çekirdeği ve kırmızı ette bulunur.

– A Vitamini; Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar için gereklidir. Patates, kayısı ve elma iyi birer A vitamini kaynağıdırlar.

– Protein; Saç tellerinin yapı taşıdır. Doymuş yağ oranı düşük protein almak için beyaz ve kırmızı eti karıştırabilir ya da deniz ürünlerini tercih edebilirsiniz.

– C Vitamini; Saç derisi üzerinde hücre yenilenmesine yardımcı olması açısından çok önemli ve gerekli bir vitamindir. kırmızı dolmalık biber gibi parlak renkli sebze ve meyvelerde, portakal, ahududu, mango, çilek, kivide bol miktarda C vitamini vardır.

– Antioksidanlar;  Hücre yenilenmesine yardımcı olarak saç derisini güçlendirir. Siyah çikolatada, otlarda, böğürtlen ve çilek gibi kabuksuz etli meyvelerde bulunur. Sağlıklı saçlar için süper besinler.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER