7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Havuç Yağının Faydaları

008-1024x768Havuç ve havuç suyunun hem cilt hem de saç sağlığı ve güzelliği açısından ne kadar faydalı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bilinen en önemli faydası ise saç dökülmesine iyi gelmesidir. Makalemizde bu kez havuç yağının faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Havuç yağı, rendelenmiş havuçtan elde edilen bir organik sebze yağıdır. İçerdiği 600’den fazla karotenoid sayesinde güçlü bir antioksidan özelliği taşır. İçeriğindeki karotenoidlerin en önemlisi ise A vitaminine dönüşebilen beta-karoten’dir.

Ayrıca havuç yağı, B, C, D ve E vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir yağdır.

Saçlar İçin Havuç Yağı; İçeriğinde bulunan beta-karoten ve E vitamini sayesinde iyi bir saç ve cilt nemlendiricisi olduğundan, saçları nemlendirerek saç kırılmalarının önüne geçer. Ayrıca beta-karoten ve E vitamini saçları besleyici özelliğe sahiptir. Bu nedenle, havuç yağı ile yapılacak periyodik bakımla, yıpranmış ve cansız düşmüş saçlar çok kısa zamanda topalarlanır ve uzama hızı artar. Ayrıca kafa derisi de yumuşaklık ve nemlilik kazanır.

Cilt İçin Havuç Yağı; Yine içeriğindeki beta-karoten ve E vitamini sayesinde cildi yumuşatma özelliğine sahip olduğundan öncelikle tahrişlere iyi gelir. Ayrıca ciltte onarıcı özelliğe sahip olduğundan, bakım maskeleri, nemlendiriciler ve cilt losyonlarına ilave edilerek kullanılması halinde cildi tazeler ve güzelleştirir. Deri hücrelerinin büyüme ve yenilenmesini uyarır ve yumuşak, pürüzsüz ve genç görünümlü kalmak için yardımcıdır, cildin elastikiyetini korur.

Antioksidan özelliğe sahip olduğundan, güneşe çıkmadan önce cilde sürülmesi, cildin güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmasını sağlar. Erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin oluşumunu engeller. Cilt kuruması ve cilt çatlaklarında rahatlıkla kullanılabilir.

Gözler İçin Havuç Yağı; İçeriğinde bulunan A vitamini, gece körlüğü ve zayıf görüşü önlemeye yardımcı olur ve karanlığa uyum sağlayan retinanın bir biyolojik pigment görsel mor yapısal bileşenidir. Karaciğer ve kanda detoksa yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir ama en önemli işlevlerinden biri, gözleri korunması ve iyileştirilmesinde yardımcı oluşur. A vitamini eksikliği, göz yorgunluğu, ışığa karşı hassasiyet ve kuru göz kapakları gibi gözlerimiz için tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

UYARI- Havuç büyük miktarda tüketilirse, cilt kuruyarak pul pul olabilir ve bronzlaşmış bir‘turuncumsu’ olmasına neden olan hipervitaminoza yol açabilir. Havuç, havuç suyu ve havuç yağının aşırı kullanımı nörolojik rahatsızlıklara sebep olabilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER