19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Saç Dökülmesini Önleyen Diyet

erkekler-bu-sac-modellerini-seviyor_haber_1750426Kadınların en önemli saç sorunlarından biri olan saç dökülmesi, hemen her yaştan kadının başına gelebilecek bir durum. Saç dökülmesinin önemi, saçların dökülme şekline ya da dökülme oranına bağlıdır. Saç dökülmelerinin çoğu, ömrünü tamamlamış saçların yenilenmek üzere günlük olarak belli bir miktarda dökülmesinden kaynaklanır ki bu çok normaldir. Günlük dökülme sayısı 100 teli geçmeyen durumlarda endişelenecek bir şey yok.

Bunun dışında, saçların bölgesel olarak tutam yutam dökülmesi ve o kısımlarda açıklık oluşması tehlikeli bir saç dökülmesi durumudur ve üzerine gidilmesi gerekir. Bu durumda kişi kel kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğundan mutlaka bir uzmandan yardım alınması ve dökülme sebebine ulaşılması şarttır.

Açıklık oluşturacak kadar tutam tutam saç dökülmesinin çeşitli sebepleri vardır. Uzmanlar en önemli sebebinin ise eksik ve dengesiz beslenme olduğunu işaret ediyorlar. Uzmanların belirttiğine göre, saç sağlığını ayakta tutacak vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınmaması, saçların güçsüzleşerek bölgesel dökülmesine sebep oluyor. Bu nedenle bölgesel açıklıklar yaşayan kişilerin bir uzman doktora baş vurarak gerekli tahlillerini yaptırıp, hangi vitamin ve mineralin eksik olduğunu öğrenerek, bu eksikliği tamamlamaları gerekiyor.

Bölgesel saç dökülmesi ve beslenme ilişkisini yansıtan bir habere yer vermek istiyoruz. haberde, bölgesel saç dökülmesinden muzdarip bir kadının uyguladığı bir diyetle saçlarını tekrar nasıl kazandığından bahsediliyor. Umarız işinize yarar.

İşte o haber…

Üç çocuk annesi Mary Corrigan saçları dökülmeye başladığında çok kötü hissetti. Neredeyse kel kalam Corrigan şapkasız dışarı çıkmaz oldu. Güzellik uzmanlarına başvurdu ancak ona yardımcı olamayacaklarını söylediler. Mary bu andan itibaren kendi sorununa kendisi çözüm geliştirdi.

Uzun araştırmalardan sonra demir bakımından zengin midye ve istiridyeye benzer eti yenir bir deniz hayvanı (cockle), geyik eti ve lifli yeşil sebzeleri içeren ‘saçların tekrar çıkmasını sağlayan bir diyet’ geliştirdi.

İlk 4 ay boyunca saçları hemen çıkmadı ancak var olan saçları daha kalınlaştı ve güçlendi.

Corrigan, ‘Saçlarım 4 yıl önce, kısım kısım başımın arka tarafındaki bölgeden başlayarak dökülmeye başladı. Birkaç ay içinde bu dökülme oldukça arttı. Hemen doktora başvurdum ancak kan tahlillerim normal çıkıyordu ve bana stresten uzak durmam tavsiye ediliyordu. Saç dökülmesinin nedenlerini araştırmaya başladım. Demir serum ve proteinin demir depolanmasının saç için ne kadar önemli olduğunu gördüm. Demir depolarınız 40 mg’dan azsa saç dökülmesi sorunu yaşamaya başlayabilirsiniz. Benimki 19 mg’dı. Birçok dermatoloji uzmanı saç kökleri için bu oranın 80 mg olması gerektiğini belirtiyor’ dedi.

Şeker içermeyen demir bakımından zengin gıdalar içeren diyetiyle saçlarına tekrar kavuşan Mary Corrigan, her kadının günde en az 15 mg demire ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

İşte basit menüsü:

Kahvaltıda zenginleştirilmiş tahıl içeren yiyecekler ve portakal suyu.

Öğleyin jambonlu sandviç, kepek ekmek ve salata.

Akşam midye gibi kabuklu deniz mahsülleri ile yapılan paella ya da geyik etli hamburger ve su teresi, marul, biber, domates ve kabak çekirdeği bir salata bir akşam yemeği.

Kaynak: Daily Mail

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER