7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Genç yaşlardan itibaren saçların dökülmeye başlaması çoğu kadının en büyük sorunudur. Uzmanlar saç dökülmelerini genetiksel sebeplere dayandırmakta. Ancak, alınacak bazı sağlık önlemleriyle dökülmeler yavaşlatılabilir.

Saçların dökülmesinden her ne kadar anne babadan gelen genler sorumlu tutulsa da, saç dökülmesinin önlenmesi mümkün olan başka nedenleri de var. Beslenme, stres, kullanılan kimyasal ürünler..vs saç dökülmelerine neden olmaktadır.

Kadınlardaki demir eksikliği sonucu oluşan kansızlık en çok bilinen saç dökülme nedenidir. Ancak, saç dökülmesi farkedilebilecek miktardan az olabilir. Bu nedenle vücuttaki demir dengesinin korunması gerekir. Günlük olarak tüketilecek bir avuç kabak çekirdeğinin beslenmeye eklenmesi yeterli demir alımını sağlayacaktır.

Bol bol balık tüketilmelidir. Balık, omega3 ve D vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca protein ve minerallerle yüklüdür. Balık tüketimi özellikle kemoterapi hastalarındaki dökülmeleri önlemede çok etkilidir.

Stres, tüm hastalıkların gizli sebebi olduğu gibi saç dökülmelerinde de büyük etken. Stresli olaylardan uzak durmak ya da stresi kontrol altına almakla saç dökülmesinin önüne geçilebilir.

Özellikle B2 ve B12 vitaminleri saç sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Eğer kendinizde B vitamininin eksik olduğunu düşünüyorsanız vitamin takviyesinden önce bir doktora danışmanızda fayda vardır. Vitamin kullanmak yerine, B vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenmek en doğrusu olacaktır.

Saç derisinde mantar oluşumlarını engellemek açısından kişisel temizliğe ve hijyene önem vermek çok önemlidir. Ancak, saç derisindeki sebase bezlerinin zarar görmemesi için çok fazla şampuanlamamak gerekir.

Kullanılan ilaçların yan etkilerinin, kullanmaya başlamadan önce okunması gerekir. Örneğin psikiyatrik ilaçlar ya da kan inceltici ilaçlar saç dökülmesine sebep olmaktadır.

Düzenli olarak yapılan egzersizler kelliği önler. Egzersiz sırasında oluşan ter, derideki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Egzersiz, stresi yatıştırır ve derideki kan dolaşımını düzenler.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER