10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Saç Çıkaran Yağlar

sac_icin_maskeSaç dökülmelerinde bitkisel yağların bakım ve saç çıkarma özelliklerinden faydalanmak gerekir. Bazı yağlar, genetiksel olarak dökülmeler hariç, her türlü saç dökülmesinde dökülmeyi durdurup saç çıkarma özelliğine sahiptirler. Saç çıkaran yağların diğer bakım ürünlerinden farkı, bitki özlerinden elde edilmiş olmaları ve doğal olmalarıdır. Bu nedenle hem saçlara bakım yaparak daha sağlıklı, dolgun ve yumuşak saçlar yaratırlar hem de saçı kökten uca besleyip onarma özelliği ile koparak ya da saç kökünde oluşan dökülmelerin önüne geçerler.

İnternet ortamlarında ya da bazı kozmetikçilerde, saç çıkarıcı adı altında satılan ürünler, saç çıkarmada etkili olmayıp, saçların dökülmesini önleyici özelliğe sahiptir. Bu ürünler sadece saçların dökülmesinin önüne geçerek bakım yapabilirler. Hele ki genetiksel olarak dökülen saçları tekrar çıkaran özellikte bir ürün bugüne kadar henüz piyasaya sürülemedi. Eğer yeni buluşlar olmazsa, saç ekme yöntemi hariç, genetiksel dökülmelerden sonra saç çıkartmak kesinlikle mümkün değildir.

Saç çıkaran yağların bu özelliğinden gereğince faydalanabilmek için, saçlar dökülmeye başladığı andan itibaren ele alınması gerekir. Bakım yapılmayan saçlarda dökülme hızı çok fazla artar ya da bakım yapılmayıp aynı zamanda dökülen saç mat, donuk ve cansız görünür. Bu saçların kötü görünümünü önlemek için doğal ürünler ve bitkisel yağlarla yapılacak basit uygulamaların saçlarınıza faydası çok olacaktır.

Saçlar Neden Dökülür?

Saç dökülmesi, hemen herkesin yaşayacağı türden bir sorundur. Saçların dökülmesi bir çok sebebe dayanıyor olabilir. Saç dökülmesinin en büyük ve en önemli sebebi ise, genetiğe bağlı olarak yaşanan dökülmelerdir. Eğer dökülme genetiksel değilse, bakımsızlıktan, stresten..vs olabilir. Özellikle genç yaşta yaşanan saç dökülmeleri çok ciddi bir sorundur.

Saç Çıkaran Yağlar ve tarifler

Birçok bitkisel ürün ve doğal bakım yağları saçlar için kullanılabilir. Bu doğal yağlar hem taşıyıcı hem de uçucu olarak 2’ye ayrılır. Uçucu saç çıkaran yağlar tek başına kullanıldığı taktirde ciltte tahrişe neden olurlar bu yüzden taşıyıcı saç çıkaran yağlarla birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Saç Çıkaran Yağlar Hangileridir?

limon yağı, lavanta yağı ve çay ağacı yağı uçucu yağlar olarak bilinir. Taşıyıcı yağlar arasında saç için kullanılanlar ise badem yağı, jojoba yağı ve Zeytinyağıdır.

Jojoba Yağı; Saç diplerine derinden işleyen ve boşlukları dolduran önemli bir bitkisel bakım yağıdır. Saç dökülmesi problemlerinde genellikle tercih edilen yağ türlerinden birisidir. Doğrudan bitkiseldir ve kısa zaman içerisinde en verimli sonuçları beraberinde getirir.

Çay Ağacı Yağı; Saçların çeşitli özler ile beslenmeye ihtiyacı vardır. Çay ağacı yağı, saçların ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri sunan bitkisel yağ türlerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor.

Taşıyıcı ve Uçucu Yağ Karışımı; Saçlarınız için ihtiyaç duyulan en önemli iki yağ modeli taşıyıcı ve uçucu yağlardır. Uzmanlar, saç çıkarma işleminde genel olarak bu iki yağın karışımını kullanmaktadırlar. 1 yemek kaşığı taşıyıcı yağın içerisine 5 damla uçucu yağ damlatınız ve bu karışımı hergün saçlarınıza yediriniz. Kısa zaman içerisinde verimli sonuçları beraberinde görebileceksiniz.

Saç Çıkaran Yağların Hazırlanışı; Saç Çıkaran uçucu yağlardan herhangi birinden 4-5 damlası, 1 tatlı kaşığı taşıyıcı yağlardan biri ile karıştırılır. Bu karışım parmak uçları ile saç diplerine yedirilir ve 1-2 sata bekletilir.

Örnek; 4-5 damla limon yağını ,1 tatlı kaşığı Zaytinyağı ile karıştırıp hazırladığınız saç çıkaran yağ tarifini saç diplerinize yedirerek 1-2 saat saçınızda bekletin.

Doğal Yağlarla Evde Saç Bakımı

Doğal yağlar içerisinde kimyasal olmadığı için saç kökünü besler, dolaşımı hızlandırır, saç kökünü temizler ve saç kuruluğunu önlediği için Saç kırıklarını engeller.

Evde Saç Bakım Yağı Tarifi; 4-5 damla Zencefil yağı, 4-5 damla hardal otu yağı, 4-5 damla kırmızıbiber ve 4-5 damla ısırgan otu yağını karıştırın içerisine 1 – 2 damlada badem yağı ve zeytinyağı eklediğinizde haftalık saç bakım yağınızı hazırlamış olursunuz.

Kullanımı; Bu saç bakım karışımını saç derinize friksiyon yaparak 3 günde 1 saçınıza uyguladığınızda 1,5 – 2 ayın sonunda saçlarda güçlenme, parlama, yumuşama ve sağlıklı uzadıklarını fark edersiniz.

Hazırladığınız saç bakım yağını ağzı kapaklı bir şişede saklayabilir istediğiniz zaman bitinceye kadar bu şekilde kullanabilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER