10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Saç Boyarken Yapılan 10 Hata

JEANS-COLOR-Saç-Boyası-6Saçlar kadın görüntüsünün en önemli aksesuarıdır. Bu nedenle kadınlar, maddi imkanları ölçüsünde saç bakımına özen göstermeye çalışırlar. Herkesin uzmanlara bakım yaptıracak kadar imkanı olmadığından, bir çok kadın saçlarına kendi yöntemleriyle evde bakım yapmayı tercih eder. Ancak, kulaktan dolma bilgilerle bazen bakım yapma adına saçlara zarar verildiği de olur.

Evde saç bakımı konularından bir tanesi de saç boyamadır. Aslında saç boyama, çok özellikli bir iştir ve çok önemlidir. Bu yüzden uzman eliyle yapılması gerekir. Ancak, daha ekonomik olması sebebiyle kadınların çoğu saçlarını kendileri boyamayı tercih ederler. Saç boyarken yapılan bazı hatalar, istenilen sonuç alınmasını engelleyebilir. Ya da farklı istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Makalemizin konusu, saç boyarken kadınların yaptığı hatalar. Siz de evde saç boyayanlardansanız ve kusursuz bir boyama yapmak istiyorsanız yazımıza bir göz atın deriz.

İşte kadınların saç boyarken yaptıkları 10 hata…

1- Ton Farkları; Boya seçerken bir çok kadının yaptığı en büyük hata, boya kutularının üzerinde ya da kataloglardaki renklerin birebir saçlarına yansıyacağını düşünerek renk seçimi yapmaları. Oysa Kullanılan ışık ve teknikler nedeniyle, görseller ile saçınız arasında mutlaka ton farkı olacaktır.

2- Alerji Testi; Boya üreticileri, kutu içerisindeki kullanım önerilerine yazmalarına rağmen alerji testi hep göz ardı edilir. Oysa çok önemli bir konudur ve alerji testi yapılmadan boyama işlemine geçilmemesi gerekir. Aksi taktirde, ciltte istenmeyen sorunlar oluşabilir.

Alerji testi nasıl uygulanır?; Uygulamadan bir iki gün önce bir miktar alkol ile kolunuzu ya da kulağınızın arka kısmında saçlarınızın başladığı yeri temizleyin. Boya karışımından küçük bir miktar hazırlayarak bu bölgeye sürün. 5 Dakika kadar bekleyerek temizleyin. 24 saat içinde bölgede kaşınma ya da dökülme olup olmadığını kontrol edin. Bu test ile alerji riskini en aza indirmeniz mümkündür.

3- Renk Değiştirme; Eğer saçlarınızın rengini değiştirmek istiyorsanız, boyamadan önce kısmi uygulama yapmanız gerekir. Alt taraflarda kalan küçük bir tutam saça kısmi uygulama yaparak, rengin dönüp dönmediği, tonunun dilediğiniz gibi olup olmadığını görmeniz sağlıklı bir renk değişimi açısından önemlidir. Kısmi uygulama yapmadan direkt boyaya geçmek, istemediğiniz bir tonda renk elde etmek gibi bir riski beraberinde getirir.

4- Temizlik; Saç boyaları hem giysilerinizi hem de cildinizi kirletir. Cildinize bulaşmış boyalar zamanla çıksa da giysilerinize bulaştığında lekenin çıkarılması mümkün değildir. Bu nedenle yüzünüze ve boynunuza yağlı bir krem sürün. Ellerinize muhakkak eldiven giyip, giysilerinizi de havlu ya da bir örtü ile örterek önlem alın.

5- Saç Kremi Kullanmak; Saçlarınızı boyamadan önce saç kremi ile yıkamak ya da, boyanın içine saç kremi ilave etmek, boyanın saça tutunmasını etkiler. Bu şekilde yapılan uygulamalarda boya akar ve uzun ömürlü olmaz.

6- Yağlı ve Kirli Saça Uygulama yapılması; Boya yapılacak saçın temiz olması, boyanın saça daha iyi tutunmasını sağlar.

7- Kirpik ve Kaşlar; Saç boyasının kirpik ve kaşlara uygulanması kaş ve kirpiklerde dökülme, göz bölgesinde ve gözlerde sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Kaç ve kirpiklerinizin rengi için farklı kozmetik ürünlerinden faydalanmalısınız.

8- Boyayı Saçta uzun Süre Tutmak; Saç boyasından mümkün olduğunca iyi performans bekliyorsanız üreticinin süre ile ilgili talimatlarına harfiyen uyun. Belirtilenden daha uzun süre boyanın saçta tutulması hem renk tonunu hem de saçınızın sağlığını olumsuz etkiler.

9- Kepek Şampuanı; Saçlarınızı boyadıktan sonra kepek şampuanı kullanmanız boyanın özelliğini kaybetmesine neden olur. Boyalı saçlar mutlaka boyalı saçlara özel şampuanla yıkanmalıdır. Kepek sorununuz varsa kepeğe karşı etkili ve boyalı saçlar için üretilmiş özel şampuanlardan almalısınız.

10- Boya Seçimi; Saç boyası seçerken, ten renginiz ve kaş ile göz renginize uygun olup olmadığının değerlendirmesini yapmalısınız. Kendi doğal saç renginizden başka bir renge boyamak istiyorsanız mutlaka bu uyuma dikkat etmelisiniz. Teninizle uyum sağlamayan bir renkle asla daha güzel görünemezsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER