3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Saç Boyamada Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

Natural-Black-Hair11Saçlar kadın dış görünüşünde önemli bir yer tutar. Bu nedenle saçlarının bakımlı, güzel, gür ve sağlıklı olması için kadınlar saç bakımına ayrı bir özen gösterirler. haksız da sayılmazlar. Saçların, kadın güzelliğine sağladığı katkılar tartışılmaz bir konudur.

Saç bakımı içerisinde en önemli ayrıntılardan biri ise saçlara uygulanan boya işlemidir. Saç boyalarının geniş renk yelpazesinden faydalanılarak, saçlar istenilen renklere boyanabildiği gibi, saçların daha bakımlı görünmesi de sağlanır. Ancak, çoğu zaman usulüne uygun olarak yapılmayan boya işlemi sonucunda saçlarda yıpranmalar oluşur. Bu, hiç bir kadın tarafından istenmeyen bir durumdur.

Bu nedenle saçlara boya işlemi uygulanmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiğinin öğrenilerek ona göre hareket edilmesi saç sağlığı açısından çok önemlidir. Renk seçiminde nelere dikkat edilmeli, hangi boyalar kullanılmalı, kına kullanmak sağlıklı mıdır, hamileyken saç boyatılabilir mi? gibi soruların yanıtlarını uzman kaleminden sizlerle paylaşacağız.

Saç Tasarımcısı Uğur Alevyılmaz’dan saç boyatmanın 10 önemli püf noktası…

– Boya yaptırılırken kullanılan boya markasına dikkat etmenizi öneririm. Bilmediğiniz bir marka boya ile saçınızı boyatmayın. Boyanın ne kadar doğal olduğu ve boyanın içindeki amonyak oranının düşük olması saç sağlığı açısından çok önemli. Yanlış boya seçimi saçı kurutabilir ve saçın zarar görmesine neden olabilir.

– Saçına daha önce hiç boya yaptırmamış bir kişi gerçekten boyaya başlamalı mı yoksa kendi rengi üzerine yapılacak balyajlarla mı bir değişikliğe gitmeli, ona karar vermek gerekir. Bunun için kişiyle konuşup tam olarak ne istediğine anlamaya çalışmalı…

Eğer beyazları yoksa ama saçında bir değişiklik istiyorsa gölgeler atılarak bir değişim en iyisi. Tamamen bir değişiklik isteniyorsa mümkün olduğu kadar ana renkten uzaklaşmadan saçın genelinde boya ile değişim yapılabilir.

Boyadan önce herhangi bir alerjisi olup olmadığını öğrenmek önemlidir.

– Moda diye kışın koyu, yazın açık renk yapılmalı diye bir kural yok. Kişinin yüzü ve saç yapısına göre renk uygulamak en iyisi. Unutmayın, saçlarınızı yazın açık, kışın koyu renk yaptırıp tekrar açığa döndürmek saçınıza yıpratabilir. Yıpranmış bir saç da mecburen kesim gerektirir.

–  Hamilelere ilk üç ay saçlarını boyatmamalarını öneriyorum. Hamileliğin ilk üç ayında saça kimyasal bir işlem yapmak istemiyorum. Ayrıca hamileler kokulara karşı hassas olduğu için boya yapılmamasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Üç aydan sonra da hamilelik boyunca doğal boyalar kullanılmalı, eğer mümkünse boya zamanı az tutulmalı.

Alternatif olarak hamilelik boyunca balyaj yaptırılabilir, çünkü balyaj yapılırken diple ilişkisi yoktur. Genellikle iyi bir çözüm olarak balyajı tavsiye ederim.

Hamilelere içlerinin rahat etmesi için boya yaptırmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları öneririm.

– Kadınlar genellikle “kına saç telini kalınlaştırır, parlak yapar ve zararsızdır” diye kına yaptırıyorlar ama gerçek hiç öyle değil. Çünkü saç teli aynı bir balık gövdesi gibidir ve üzerinde pulcuklar vardır. Kına, saç telini yüzeysel boyar ve bu pulcukların kapanmasına neden olur. Kişi saçının kalınlaştığını zanneder, aslında saç telinin üzerinde bir film tabakası oluşur; saç hava almaz ve zamanla kurumaya başlar. O yüzden kına yapılmasını önermiyorum. Ayrıca kınadan sonra saça boya, röfle ya da perma gibi işlemler yaptırılamaz.

– Boya yapılırken her seferinde tüm saçın boyanmaması gerekir. Boya sadece yeni çıkan dip kısmına sürülmeli. Eğer saçta parlaklık isteniyorsa saça yansıma veren renk şampuanları ve kremleri uygulanabilir. Her seferinde saça boya geçilip bekletilmesi saçı çürütür. Eğer boya geçilecekse de bakım boyalarının kullanılmasını tavsiye ederim.

Açıcı ile açılıp daha sonra boyanan renklerden mümkün olduğu kadar uzak durmak lazım. Açıcı ile saç açılması çok dikkat ister, sağlıklı saçınızı dikkatsiz bir işlemle kaybedebilirsiniz.

– Marketlerden alınan boyalarda dikkat edilmesi gereken en önemli konu boya kutularının üzerindeki renklere bakarak satın alınmaması gerektiği… Çünkü genelde boya tüpleriyle üzerindeki saç rengi tutmaz. Bu yüzden boya kataloğuna bakıp bildiğiniz markaları almanızı tavsiye ederim. Genellikle boyayı talimatta yazan zamandan fazla tutmak gibi bir hata yapılır. Kutu üzerindeki talimatlara mutlaka uymak gerekir.

– Saçınızın rengi yüz yapınızı farklı gösterebilir. Açık tonlar insanın yaşını büyütürken koyu tonlar küçültür. Mesela saçınızın tepe noktasının hacimli görünmesini istiyorsanız, saçınızın boya renginden biraz daha açık boyanması ya da natürel bir balyaj yapılması iyi bir çözüm olur. Unutmayın, yüzünüzde beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz yerleri saçınıza uygulanan renk tonları ile daha öne çıkarabilir ya da saklayabilirsiniz.

–  İstediğiniz renk konusunda kararsızsanız kuaförünüze beğendiğiniz ve beğenmediğiniz renk tonlarının fotoğraflarını gösterin. En iyi neticeyi o zaman alırsınız. Kuaförünüz “bana bırakın, en iyisini yapacağım” dese bile boyadan sonra istemediğiniz bir renkle karşılaşabilirsiniz.

– Saça uygulanacak renk seçilirken saçınızın dokusuna ve ten renginize en uygun rengi seçmek gerekir. Ten renginize uymayan koyu bir renk sizi yaşça daha büyük gösterir ve size sert bir ifade verir.

Eğer saçta beyaz yoksa ve çok kısa aralıklarla boya yaptırmak istenmiyorsa, ana tondan çok uzaklaşmadan renk seçmenizi öneririm. Böylece boya yaptırma süresini uzatabilirsiniz.

Saçta beyaz oranı yüksekse açık tonlara gitmek daha doğrudur, böylece beyazlar çıktığı zaman çabuk belli olmaz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER