7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Sabah Detoksuyla Güne Zinde Başlayın

99-4321648635003344964323765İnsan vücudu kurulu saat gibi işleyen müthiş bir sisteme sahiptir. Sağlıklı bir yaşama katkıda bulunan sistemlerden en önemlisi dolaşım ve sindirim sistemidir. En önemli işlevleri, çevresel etkenlerle vücuda alınan zararlı maddelerin ayrıştırılarak vücuttan atılmasıdır.

Gün boyu aldığımız gıdalarla ya da çevresel etkenlerle vücuda faydalı maddelerle birlikte toksik maddeler de alınır. Bu toksik maddelerin vücuda çeşitli zararları dokunmaktadır. Eğer vücuttan atılmazlarsa vücudun sağlık düzeninde bozulmalar olur. Enerji azalır, bağışıklık sisteminde bozulmalar olur, vücut direncini kaybeder ve hastalıklar ile alerjenlere açık hale gelir. Toksin maddelerin etkisiyle sürekli yorgunluk hali saçlara ve cilde de yansır. Saçlar ve cilt parlaklığını kaybeder, mat bir görünüm alır.

Özellikle kış aylarında toksik maddeleri atma imkanı daha az olduğundan yaz mevsimine kadar vücutta birikmeler olur. Her ne kadar vücudun tıkır tıkır işleyen bir sistemi varsa da işleyişine dışarıdan katkıda bulunmak gerekir.

Vücuttan toksinlerin atılması deyince ilk akla gelen şey detoks oluyor. Gerçekten sağlıklı, dinç ve capcanlı bir vücuda kavuşmak için detoksun önemi büyük. Çünkü detoks, vücuttan bu zararlı maddelerin doğal yöntemlerle arındırılması anlamına geliyor. Son zamanların en çok bahsedilen sağlık trendlerinden sayılıyor. Detoks hakkında yazılıp çiziliyor. Yazıp çizenler, göklere çıkaranlar haksız da sayılmazlar.

Detoks hakkında dikkat çeken bir başka özellik de evdeki imkanlarla kişinin kendi kendine detoks uygulaması yapabilmesidir. Önemli olan arındırıcı nitelikteki doğal besin maddelerinin bilinmesi ve tüketilmesidir. Bu besin maddeleriyle evde çeşitli kürlerle kendi kendimize uygulamalar yapabilir, bu kürlere destek olması bakımından yürüyüşler yapıp beyne oksijen alımı sağlanabilir, ayrıca detoksun bir parçası olan plates sporu yaparak doğru nefes alımıyla vücuda oksijen akışı kolaylaştırılabilir. Tüm bu işlemlerle aynı zamanda vücut negatif enerjilerden arındırılarak sağlığın doruklarına çıkılabilir.

Önemli olan, az önce de belirttiğimiz gibi arındırıcı nitelikteki besin maddelerini bilmek ve kullanmak. Özel olarak detoks işlemine kalkışmanız da gerekmez. Bu besin maddelerinden ya da içeceklerden sürekli olarak faydalanıp, vücudun dolaşım ve sindirim sistemine katkıda bulunarak zararlı maddelerin vücuttan atılmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Sabah kalktığınızda güne zinde başlamanıza katkıda bulunacak basit bir detoks uygulaması vermek istiyoruz.

Malzemeler

1 çay kaşığı organik bal
1/2 taze limon
1 bardak ılık su

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri karıştırıp sabahları aç karnına için ve bir saat boyunca bir şey yemeyin. Daha sonra da kahvaltınızı yapın. Bu şekilde her sabah taze olarak hazırlayıp tüketerek güne zinde olarak başlayın.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER