-10.5 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Sabah Nasıl Erken Kalkılır?

Sabahları kalkamamak bir çok insanın ortak problemi. Çoğu zaman ya bir gün öncenin yorgunluğu ile kurulan alarm bile duyulmazken, bazen de istem dışı olarak alarm kapatılarak uykuya devam edilir. Bu da iş yaşamında bazı sorunları beraberinde getirir.

Her sabah aynı sorunu yaşamak zorunda değilsiniz. Sadece bir kaç teknik kullanarak kendinizi kolaylıkla uykunun kollarından koparabilirsiniz.

Sabah erken kalkabilmek için şu teknikleri uygulayabilirsiniz;

– Kesin bir yatıp kalkma planı belirleyin. Zamanla vücudunuz sabit bir rutine adapte olacaktır. Fakat planı yaparken gerçekçi olmalısınız. Sürekli gece yarısı yatıp sabah 5.00’de kalkabileceğinizi düşünmek pek mantıklı değildir.

– Her zaman yatak odanızda bir miktar ışık olsun. Bunun için bir gece lambası kullanabilirsiniz. İlk uyandığınız zaman gözleriniz karanlığa alışmış durumdadır. Odada mevcut olan az bir ışık sizin odaya bir göz gezdirmenize yardımcı olacak ve kalktığınızda bir şeylere takılıp düşmenizi engelleyecektir.

– Kafeinden uzak durun. Sabahları sizi uyandıracağını inanmayın. Vücudunuz yavaş yavaş buna alışır ve kafein işe yaramaz hale gelir.

– Her şeyi gece yatmadan önce hazırlayın. Giysileriniz, çoraplarınız, ayakkabılarınız geceden hazır olsun. Sabah bunları yapmaya pek vaktiniz olmayabilir.

– Yatmadan önce iki bardak su için. Böylece sabah yataktan dışarı çıkmak için zorlayıcı bir sebebiniz olsun.

– Doğru alarmı seçin. Bulabildiğiniz en rahatsız edici alarm sesini ayarlayın.

– Alarmı yatağınızdan ulaşamayacağınız mümkün olan en uzak yere koyun. Kendinizi yatağınızdan kalkıp onu kapatmak zorunda bırakın. Evet ama hala onu bulmak çok kolay. Alarmı her gece farklı bir noktaya koyun ki, sabah bulmak zor olsun.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER