-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Rüyalar Hakkındaki Gerçekler

Yapılan araştırmalar, yetişkin bir insanın hayatının üçte birini uykuda geçirdiğini ortaya koyuyor. Uykunun gizemi ve ilginçliği kadar, uyku esnasında görülen rüyalar da insanoğluna her zaman merak ve araştırma konusu olmuştur.

Rüyalarla o kadar iç içeyiz ki neredeyse ikinci hayatımız gibi. Uyku esnasında bizi götürdükleri hayatımıza paralel boyutlarla, günlük yaşantımızda da bizi etkilerler. Rüyasından etkilenmeyen bir tek insan dahi yoktur.

Rüya görmek, her sağlıklı insan için doğal bir olgudur. İnsanlar rüyaları sayesinde kendilerini geliştirebilirler. Hatta bir çok sanatçı, en kalıcı eserlerini rüyalarından esinlenerek meydana getirmiştir. Sorunların rüyalar sayesinde çözüme kavuşturulduğu bile olmuştur. Hatta Osmanlı padişahlarının rüyalarını yorumlayan müneccimleri bile vardı. Bu demektir ki, rüyalara insanlar çağlar boyunca merak duyup ilgilenmişler.

Peki bizim için bu kadar önemli olan rüyalar hakkında ne biliyoruz? Yapılan araştırma sonuçlarında çıkan 15 ilginç rüya gerçeğini yazımızda sizlerla paylaşmak istiyoruz…

1- Yapılan araştırmalar, gördüğümüz rüyaların %90’ınını unuttuğumuzu ortaya çıkarıyor. Sabah uyandıktan itibaren ilk beş dakika içinde rüyaların %50’sini, 10 dakika içinde de %90’ınını unutuyoruz.

2- sadece normal sağlıklı insanlar değil, gözleri görmeyen insanlar da rüya görüyorlar. özellikle hayata görerek başlayıp, görme yeteneğini sonradan kaybedenler rüya görmeye devam ediyorlar. Doğuştan görme yeteneği olmayan insanların rüyaları ise objelerden çok, ses, koku, his üzerine kurulu oluyor.

3- Bazı insanlardan duymuşsunuzdur. ”Ben hiç rüya görmüyorum.” derler. Oysa, psikolojik bir rahatsızlığı yoksa bir insanın rüya görmemesi mümkün değil. Bu nedenle rüya görmediklerini iddia edenler, gördükleri rüyayı en çabuk unutanlardır.

4- Rüya beynimizin yarattığı bir olgu olduğu için, genellikle rüyalarımızı bildik olaylarla, tanıdık insanlar üzerinden görürüz. Bazen hiç tanımadığımızı düşündüğümüz insanları görmüş olabiliriz. Biz her ne kadar tanımadığımız kişileri gördüğümüzü düşünsek de, mutlaka yolda ya da bir başka yerde mutlaka görmüş olduğumuz bir insandır. Beynimiz daha önce görmediğimiz bir şeyi yaratmaz.

5- Rüyalar her zaman renkli olarak görülmez. Araştırmalara göre, insanların %12’si rüyalarını siyah-beyaz olarak görüyorlar. Ancak, renkli televizyonların hayatımıza girmesinden sonra bu oran düşmüş. Günümüzde 25 yaşın altındaki insanların siyah- beyaz rüya görme oranı sadece %4.4.

6- Rüyalar esnasında bilinçaltı devreye girer ve bilinçaltındaki olaylar çok derindir. Rüyalar semboliktir. Bu nedenle rüyalarda görülen şey ile ifade ettikleri şeyler farklı olabilir.

7- Günlük hayatınız sorunsuz olabilir. Neşeli ve mutlu bir insan olabilirsiniz. Ancak, rüyalar genellikle hayatın negatif tarafını yansıtırlar. Bu nedenle rüyalarınızda mutsuz olduğunuzu görüyor ya da sürekli kaçıp kovalanıyor ya da ağlıyorsanız endişe etmenize gerek yok. Bu çok normal bir şeydir.

8- Bir insan, bir gecelik uyku boyunca maksimum 7 rüya görebilir. Uyku boyunca genellikle 4-7 adet rüya görülebilir. Bu da yaklaşık olarak 2 saat kadar bir süredir.

9- Hayvanlar da rüya görür Pek çok hayvan üzerinde yapılan deneyler gösteriyor ki hayvanlar uyku esnasında insanlar ile aynı beyin dalgalarını yayıyor. Zaten bir evcil hayvan beslediyseniz rüya gördüklerini çok iyi bilirsiniz.

10- Uyku felci Derin uykuya geçtiğimizde beynimizdeki bir sistem harekete geçer ve vücudumuzun hareket etmesini engeller. Başka türlü rüyamızda yaptığımız hareketleri gerçek hayatta da yapmaya çalışırdık. Ancak bu sistem bazen biz uyansak da devreden çıkmaz işte o zamanlar da uyku felci dediğimiz şey yaşanır ve yaşayanı bayağı korkutur.(Çoğumuzun karabasan dediği olay budur)

11- Rüyalar yaşadığımız hayatla işbirliği yapar. Uykunuz esnasında duyabileceğiniz uzaklıkta birisi keman çalsa, kendinizi klasik müzik konserinde zannedebilirsiniz. Ya da televizyon açık uyuduysanız, filmin bir sahnesini yaşayabilirsiniz.

12- Kadınlar ve erkekler farklı şekillerde rüya görür Erkekler daha çok erkekler hakkında rüya görür. Yani bir erkeğin rüyasında gördüğü kişilerin %70’ini erkekler oluşturur. Kadınlarda ise bu oran eşittir. Erkekler daha agresif rüyalar görürken kadınların rüyaları daha sakindir.

13- Gelecekten haber veren rüyalar İnsanların %38’i rüyalarının en az bir kere çıktığını ifade ediyor. Bu konuda hiç bir bilimsel veri olmasa da rüyaların gelecekten haber verdiğine inananların oranı %68.

14- Horluyorsanız rüya görmezsiniz Bu internette oldukça dolaşan bir konu ancak bilimsel bir kanıt yok. Horlarken belki rüya görebilirsiniz ama yanınızdakinin göremeyeceği kesin.

15- Rüyada orgazm olabilirsiniz Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki fiziksel olarak hiç bir aktiviteniz olmasa bile rüyanızda gerçek yaşamda olduğu gibi orgazm olabilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER