19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Prostat Kanseri

thumbProstat kanseri en önemli erkek hastalıkları arasında yer alır. Geç kalındığında ölümcül bir kanser türüne dönüşebilen prostat kanseri bu nedenle adeta erkeklerin korkulu rüyasıdır. Gelişen Tıp bilimi ve Tıp olanakları ile üstesinden gelinebilen prostat kanseri, günümüzde tedavi edilmesi mümkün olan kanser türlerindendir. Ancak, tüm kanser türlerinde olduğu gibi prostat kanserinde de erken teşhisin önemini unutmamak gerekir.

Her erkek prostat kanseri riski taşır. Ancak aile geçmişinde prostat kanseri vakasına rastlanmış olan erkekler iki kere daha fazla risk taşırlar. Bu nedenle erkeklerin prostat kanseri riskini düşürecek tedbirler almaları ve hayatlarını buna göre planmaları gerekir. Özellikle orta yaşın üzerinde olan erkeklerde risk oranı arttığından, bu yaşlar erkeklerin hayatlarını düzene sokmaları gereken yaşlardır.

PROSTAT KANSERİNDE ALTERNTİF TIP

Tamamlayıcı ya da alternatif tedaviler prostat kanserini tedavi edemez. Ancak, tamamlayıcı ve alternatif tedaviler prostat kanseri ve tedavilerinin yan etkileri ile başa çıkmada yardımcı olabilir.

Tanı sonrası karşılaşabileceğiniz stres ve endişeyi ile başa çıkmada yardımcı olabilecek alternatif prostat kanseri tedavileri şunlardır:

– Sanat terapisi,
– Dans veya hareket terapisi,
– Egzersiz,
– Meditasyon,
– Müzikli terapi,
– Kas gevşemesi gibi rahatlama teknikleri,
– Ruhanilik.

Başa Çıkma ve Destek
Prostat kanseri tanısı aldığınızda güvensizlik, korku, öfke, endişe ve depresyon gibi bir dizi duygu ile karşılaşabilirsiniz. Zamanla, her bir prostat kanseri insan tanısı ile başa çıkmada kendi yolunu bulur. Sizin için neyin işe yaradığını bulana kadar deneyin:

Tedaviye kendinizi hazırlamak için prostat kanseri ile ilgili öğrenmeniz gereken her şeyi öğrenin. Arkadaşlarınızı ve ailenizi kendinize yakın tutun. Arkadaşlarınız ve aileniz tedavi sırasında ve sonrasında size destek sağlayabilir.

Diğer kanser hastaları ile bir bağ kurun aranızda. Arkadaşlarınız ve aileniz kanser ile yüz yüze gelmenin ne olduğunu her zaman anlayamayabilirler. Diğer kanser hastaları eşsiz bir bağ ve destek sağlayabilir size. Kendinize iyi bakın. Meyve ve sebze dolu bir beslenme ile kanser tedavisi sırasında bünyenize iyi bakın. Haftanın çoğu günü egzersiz yapın.

Cinsel ifadeye devam edin. Eğer erektil disfonksiyon(yetersiz sertlik) yaşarsanız bile, eşinizle sarılma, okşama, dokunma ile cinselliği paylaşmaya devam etme yolları deneyin.

PROSTAT KANSERİ NASIL ÖNLENİR?

Aşağıdaki öneriler prostat kanseri riskini azaltabilir:

1. Meyve ve sebze dolu sağlıklı bir diyet seçin. Yüksek yağlı yiyeceklerden kaçının ve bunun yerine meyve, sebze ve tam tahıllara odaklanın. Meyve ve sebzeler sağlığınıza katkıda bulunabilecek pek çok vitamin ve besinleri içerir. Prostat kanserini önlemede etkili bir besin olan “likopen” çiğ ya da pişmiş domateste vardır. Çeşitli meyve ve sebzelerden oluşan bir diyet ile genel sağlık durumunuzu iyileştirebilirsiniz.

2. Takviyelerden ziyade sağlıklı gıdalar seçin. Hiçbir çalışma takviye gıdaların prostat kanseri riskini azaltmada rol oynadığını göstermemiştir. Prostat kanseri riskini azaltmak için, vitamin E ve selenyum gibi mineraller etkili olduğu bilinse de çalışmalar vücudunuzdaki bu besinleri yüksek düzeyde oluşturmak için takviyeleri almanın bir yararı olduğunu göstermemektedir. Bunun yerine, vücudunuzu sağlıklı düzeyde tutmak için vitamin ve mineraller açısından zengin gıdaları tercih edin.

3. Haftanın çoğu günü egzersiz yapın. Egzersiz genel sağlık durumunuzu geliştirir, kilonuzu korumanıza yardımcı olur ve ruh halinizi iyileştirir. Erkekler arasında yapılan bir çalışma egzersiz yapan erkeklerin yapmayanlara göre prostat kanserine yakalanma oranlarının daha düşük olduğunu göstermiştir. Haftanın çoğu günü egzersiz yapmaya çalışın. Eğer egzersizde yeni iseniz, her gün daha fazla egzersiz süresi ile çalışmaya başlayın.

4. Sağlıklı kiloyu koruyun. Mevcut kilonuz sağlıklı ise, haftanın çoğu günü egzersiz yaparak onu korumak için çalışın. Eğer kilo vermek istiyorsanız, daha fazla egzersiz ekleyerek her gün yemeğinizin kalori miktarınızı azaltın.

5. Prostat kanseri riski konusunda doktorunuzla konuşun. Prostat kanseri riski yüksek olan erkeklerde riski azaltmak için ilaç veya diğer tedaviler düşünülebilir. Bazı çalışmalar Finasteride ve Dutasterid etken maddeleri dahil olmak üzere 5-alfa redüktaz inhibitörlerini alan yaşları 55 ve üstünde olan erkeklerde prostat kanserinin genel riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu ilaçlar, erkeklerde prostat bezi büyümesi ve saç kaybını kontrol etmek için de kullanılır. Ancak, bazı kanıtlar bu ilaçları alan erkeklerde prostat kanserinin daha ciddi bir formuna (yüksek dereceli prostat kanseri) yakalanma riskinin de olabileceği belirtilmektedir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER