3.3 C
New York kenti
Salı, Kasım 29, 2022

Pilav Pişirmenin Püf Noktaları

Herkes, bembeyaz renkli, tane tane dağılan ve görünümüyle bile iştah kabartan pilav yapmak ister. Eğer pilav yapmaya yeni başlanılmışsa bu sonuca hemen ulaşmak mümkün değil tabi ki. Pilav, tekrar tekrar denenerek öğrenilen bir yemektir. Pilav yapmaya yeni başlayan herkes acemilik çektikten sonra iyi bir pilav pişiricisi olabilir.

İyi pilav pişiremediğinden yakınan kişilerin en büyük sorunu; yaptıkları pilavın lapa olması veya tencerenin dibine yapışmasıdır. Ancak, pilav pişirirken bazı püf noktalara dikkat edilirse acemilik sürecinden çabuk kurtulmak mümkün.

Öncelikle pilav yaparken kullanılacak pirincin iyi seçilmesi gerekir. İri taneli pirinçler, suyu çok çektiği için daha uzun sürede pişer ve tencerenin dibine yapışmazlar. Küçük taneli pirinçler ise suyu az çektiklerinden çabuk pişerler ve yapışma olasılıkları yüksektir. O yüzden küçük taneli pirinç seçmek iyi bir tercih değildir.

Pirinç tercihi yapıldıktan sonra, bir süzgeçe alarak bir kaç kez yıkamak gerekir. Yıkadıktan sonra az soğuk suya koyup 20 dakika kadar suda dinlendirilir. Pirinci suda dinlendirirken, suya bir tutam kadar toz şeker atılması, pirincin içindeki nişastanın çözülerek suya geçmesini sağlar. Bu da pirincin kalori oranını düşürür. 20 Dakika dinlenen pirinçlerin suyu iyice süzülüp tekrar bir kaç kez yıkanır.

Pilav tenceresini seçerken geniş olmasına dikkat etmekte fayda vardır. Tencerenin geniş olması pirinçlerin yayılarak birbirlerine yapışmasını önler. Tencerede pirinç miktarına göre yetecek kadar margarin ya da tereyağı eritilir. Yağ eridikten sonra pirinçler tencereye boşaltılır. Bir tahta kaşıkla tencerenin tabanına yayılır. Tencerenin kapağı kapatılarak 2 dakika kadar yüksek ateşte bırakılır.

Daha sonra her bir bardak pirinç için 1,5 su bardağı kaynar su pirincin üzerine ilave edilir. Pilavın bembeyaz ve tane tane dağılması için üzerine bir kaç damla limon sıkılır ya da bir tutam şekere bir kaç damla limon sıkılarak suya eklenir. Damak tadına göre kararında tuz ilavesi de yapılarak, tencerenin kapağı kapatılır. Ocağın altı orta dereceye alınır. 4 dakika kadar pişirilir. Tencerenin kapağı kaldırıldığın da pilavın üstünün nokta nokta delindiği görülür. Bunun üzerine 1-2 dakika kadar da kısık ateşte pişirilir. Bu sürenin bitiminde pilav suyunu tamamen çekmiş olur. Ocağın altı kapatılarak, pilav dinlenmeye bırakılır. Servis yapılabilmesi için 5 dakika dinlendirilmesi yeterlidir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER