25.9 C
New York kenti
Perşembe, Ağustos 18, 2022

Peeling Nedir?

Peeling nedir sorusuna cevap verebilmek için önce cildi tanımamız gerek. Cilt, vücudumuzdaki en geniş alana sahip bir organdır. Vücudu dış etkenlere karşı korur. Değişik görevleri olan tabakalardan oluşur. Cildin tabakaları, kendisini sürekli olarak yenileyerek çoğalan hücrelerden meydana gelir. Bu hücreler, bir süre sonra ölü hücrelere dönüşürler.

Ciltte oluşan ölü hücreler, cildin oksijen alımına engel teşkil ederler. Kullanılan nemlendiriciler ya da kremler de bu engele takılarak cilde ulaşamaz olurlar. Ayrıca mikropların üremesi de kolaylaşır.

Yaş ilerleyip cilt yaşlanmaya başladıkça üst deri tabakası incelmeye başlar. Ölü hücre tabakası da kalınlaşmaya başlar. Orta derideki liflerin sayısında ve işlevinde azalmalar olur. Bunun sonucunda da cildin renginde solgun ve mat bir görüntü oluşur.

Ciltteki ölü hücrelerin, yok edilmesi işlemine peeling denir. Peeling yöntemiyle, ciltte yapılan soyulma işlemi, alt tabakalarda bulunan hücrelerde elastin ve kalojen lifleri üretmeye başlarlar. Peelingin amacı, üst tabakadan ölü hücrelerin alınarak, cildin kendisini yenilemek için hücre üretmesine katkıda bulunmaktır.

Cilde dikkatli bir şekilde uygulanacak peeling işleminin bir çok faydası vardır. Güneşin bıraktığı hasarlar, sivilce izleri ve diğer cilt lekelerine çok faydalıdır. Ciltteki erken yaşlanmanın ve kırışıklıkların önüne geçer. Kan dolaşımı bozukluklarını önler.

Peelingin güvenilir ve yeni sorunlar yaratmayacak, aynı zamanda ciltteki problemlerin kökenine inerek ortadan kaldıracak nitelikte olmasına dikkat etmek gerekir.

Yüzeysel, orta derinlikte ve derin peeling olmak üzere 3 çeşit peeling vardır.Derinlik arttıkça peelingin etkisi de artar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER