6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Pazartesi Sendromuyla Yaşamak

pazartesi_sendromu_bir_hayalSon yıllarda lügatımızda yer etmeye başlayan pazartesi sendromu kavramını herkes bilir. Çünkü iş hayatına atılmış bir çok kişinin yaşadığı bir durumdur. O nedenle etraftan sıkça duyarız.

Pazar gecelerinin korkulu rüyası haline gelen pazartesi sendromu nedir?

İş fırsatları yaratmak amacıyla köylerden şehirlere göçün başlamasıyla birlikte, şehirlerdeki nüfus sayısı hızla artmaya başladı. Özellikle büyük şehir konumundaki sanayi illerinde bu durum oldukça abartılı bir şekilde yaşanır oldu. Göçler sonucu şehirleşme insan hayatına girdi. Bu nüfus artışı, şehirlerde bazı sorunları beraberinde getirmeye başladı. İş sıtresi, çevresel sorunlardan kaynaklı sıtresler, geçim sıkıntısı derken, haftanın her günü yoğun olarak yaşanmaya başlandı. Haftanın altı günü çalışan, sıtres ve iş sıkıntısı yaşayan insanlar dinlenmek için pazar gününü iple çeker oldu.

Pazar günleri insanlar için hem dinlenmeyi hem de ertesi gün haftalık yoğunluğun başlayacağını ifade etmeye başladı. Bu yüzden pazar gününü kendilerine ayıran ve en iyi şekilde değerlendirmeye çalışan insanlar, pazar gecesi olduğunda ertesi gün başlayacak olan yoğun bir haftanın telaşına kapılarak sıtrese girmeye başladılar. Uykusuzluk olarak geri dönüşüm yapan bu sıtresin adına uzmanlar ”pazartesi sendromu” diyorlar.

Yapılan araştırmalara göre, pazartesi sendromu her kesimden ve her yaştan insanın yaşadığı bir durum. Hatta bilinçli ve profesyonel kişilerin bile bu sendromun pençesine düştüğü yine araştırma sonucuna göre kanıtlanmıştır.

Bu nedenle, yaşanılan bu sendrom kişiye özel anormal bir durum olmayıp, toplumsal olarak etkilenilen ve çağın getirdiği bir rahatsızlıktır.

Kişiler işlerini ne kadar severlerse sevsinler, işyerinde ne kadar mutlu olurlarsa olsunlar pazartesi sendromu kaçınılmaz bir durumdur. Bu yüzden, pazartesi sendromuyla yaşamayı öğrenmek sanırım en doğrusu…

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER