32.5 C
New York kenti
Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Parkinson Tedavisine Eşekotu Desteği

Parkinson hastalığının en büyük özelliği ellerdeki istem dışı titremelerdir. Hastalığın sebebi, beyinde depomin denilen maddenin eksikliğidir. Genelde ileri yaşlarda görüldüğü için yaşlı hastalığı olarak bilinir. Ancak, az sayıda da olsa bu hastalığa gençlerde de rastlanır.

Parkinson, az önce de bahsettiğimiz gibi kendisini istem dışı titremelerle gösterir. Bu, hastalığın en önemli bulgusudur. Bunun dışında hastada denge kaybı, hareketlerinde yavaşlama ve kaslarda sertlik de görülür.

Hastalar mimik kullanamaz hale gelir ve yüz ifadesi silinir. Ellerinden birini kullanmakta zorluk çektiği gözlemlenir. Kullanamadığı elinin tarafındaki bacağını da yürürken sürüyebilir. Gündelik hayatında yaptığı işleri yapamaz hale gelir. Saç taramak, düğme iliklemek…vs. El yazısı bozulur ve küçülür. Vücudun duruşu bozularak, giderek bükülmeye başlar. Yürürken adımlar küçülür.

Tıbbi tedaviye destek olarak eşek otu yağını bir kaç ay boyunca günlük olarak bir iki çay kaşığı tüketen hastalarda bu hastalıktan kaynaklı titremelerin %55 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Eşekotu yağı az miktarda, L-dopa’nın etkisini güçlendiren amino asit triptofan içerir. Öğütülmüş eşekotu tohumlarında daha fazla triptofan vardır.

Bu nedenle günde bir kaç çay kaşığı olarak tüketilmesi ya da tohumlarının dövülmüş olarak hamur işlerine katıp yenilmesi önerilir. 2 gram triptofan almak için, yaklaşık 115 gram eşekotu tohumu yemelidir

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER