3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Parfüm İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

timthumbParfümün kadın hayatındaki önemi elbette tartışılmaz. Parfüm kadar parfüm seçimi de bir kadın için çok önemlidir. Ancak, parfüm tercihi günümüz kadınları için çok zor bir şey. Hatırı sayılır yüzlerce parfüm firması, yine yüzlerce çeşit parfümü piyasaya sürmekte. Alternatif seçenek çok olunca, kadınlar için hangi parfümün seçileceği konusu da zorlaşıyor doğal olarak. Bir mağazaya parfüm almaya gittiğinizde şaşırtacak kadar çok parfüm çeşidiyle karşılaşmak, tercihlerinizde sizi kararsız bırakıyor olabilir. Kısacası parfüm seçmek, bir kadın için oldukça yorucu bir iştir.

Parfüm seçmek bu kadar kararsız bırakıp, yorucu olunca çoğu kadın tercihlerini bildiklerinden yana kullanmaya çalışıyor. Etrafında kullanılan ya da arkadaşının kullanıp da kokusundan kendisinin de hoşlandığı parfümleri almaya yöneliyorlar. Oysa parfümlerin kokusu, kullanan kişiye göre değişir. Yani aynı parfüm, kullanan iki kadında farklı farklı kokar. Sizin de başınıza gelmiştir, bir arkadaşınızda kokusu hoşunuza gidip de aldığınız, ama sizde arkadaşınızdaki gibi kokmadığını düşündüğünüz parfümler olmuştur. Ya da sizin kullandığınız bir parfümü alan arkadaşınızın, o parfümün kendisinde sizdeki gibi kokmadığından yakındığı olmuştur.

Bunun sebebi ise, her kadının ten kokusu farklı farklıdır. Ten kokunuz, yediğiniz yiyeceklerden, cilt renginize, hatta tipinize göre değişiklik gösterir. Tüm bunlar da parfümün kokusunu etkiler. Bu nedenle arkadaşınızda beğendiğiniz bir parfüm, sizin teninizde istediğiniz gibi kokmayabilir. Parfümü alırken, kendi teninizde denemeden almamaya dikkat etmeniz doğru bir davranış olacaktır.

Parfüm İle İlgili Bilmeniz Gereken Diğer Gerçekler

– Parfümünüzün daha fazla teninizde kalmasını ve uzun süre kokmasını istiyorsanız, parfümü vücut kremi ve losyonu ile alın. Duş sonrası losyon ile kremi kullanın ve üstüne parfümü sıkın. Çok daha uzun süre kokacaktır. Ayrıca, damarlarınıza yakın bölgelere parfüm uygularsanız uzun süre kokusu kalacaktır.

– Bileklerin iç kısmı, boyun, ense ve saçlar parfümü en fazla kokusunu yaydığı bölgelerdir. En iyi parfüm uygulaması, havaya sıkmak ve altından geçmektir.

– Parfüm alırken sinirli ve endişeli olmadığınız bir günü seçin. Çünkü, hormonlarınızın artışı bile kokuyu farklı algılamanızı sağlar. En fazla 3 tane parfüm deneyin ve kararınızı verin. Parfüm denerken yanınıza bir miktar kahve alın. Kahve koklayarak, parfümleri deneyin. Çünkü, kahve kokusu diğer tüm kokuları burnunuzdan siler.

– Parfüm sıkıldıktan sonra başınızda ağırlık, ağrı veya cildinizde kızarıklıklar oluşuyorsa parfüm alerjiniz olabilir. Bu durumda, bitki yağlarını kullanmayı deneyin. Bitki yağları sizi parfüm gibi etkilemez ve daha hafif kokulardır.

– Parfüm şişesi açıldıktan yaklaşık 3-6 ay içinde parfüm içinde bulunan alkol ve kimyasallar uçmaya buharlaşmaya başlar. Böylece parfümün kokusu değişir. Satın aldığınız parfümün bozulmaması için onu güneş ışığından koruyun ve serin, kuru bir yerde saklayın.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER