11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Para Biriktirmenin En Kolay Yolları

emekli_maasi_1500_tlye_cikiyor_788_510_310Zaman zaman kenara ayıracağınız küçük paralarla, ileride büyük birikimlere sahip olabilirsiniz. Birikim yapmak için, kullandığınız çayı kurutup tekrar kullanmanıza, olayı cimrilik boyutuna taşımanıza gerek yok. Birikim yapabilmek için çeşitli kuponlar kesip yığmanıza da gerek yok.

Son zamanlarda insanlar, ileride hatrı sayılır bir tassarrufa sahip olmak için birikim yapmanın yollarını arıyorlar. Birikim yapmanın yolu, tutumlu olmaktan geçer. Ancak tutumlu olmakla, cimri olmak kavramlarının karıştırılmaması gerekir. Tutumlu olmaktan kasdımız, birikim yapacağım diye yaşam kalitesinin düşürülmesi değil elbette. Sadece harcamalarda biraz daha idareli davranmak, hesaplı kitaplı hareket etmekten bahsediyoruz. İşe, hayatınızdaki aşırılıkları ve gereksiz harcamaları kaldırarak başlayabilirsiniz.

Bir çok insan, borçlarından kurtularak nasıl birikime geçebileceğinin hesaplarını yapıyor. Ancak, borçlar dağ gibi yığılmışken, kredi kartı sıkıntıları yakalarını bırakmazken, doğal olarak nasıl hesaplı davranacaklarını bilmiyorlar. O halde düzenli ve hesaplı bir yaşama geçmek için nereden başlamak gerekir?

Borç ödemeye devam edilmesi, birikim yapılmasına asla engel değildir. Tasarrufun çok büyük rakamlarla yapılması gerekmiyor. Küçük ve hiç önemsenmeyecek rakamlarla da birikim yapılabilir. Sadece dikkat edilecek husus, kendi gelirinize göre, hayatınızda yaptığınız gereksiz harcamaları ortadan kaldırmak ve bazı harcamalarınıza, kullanımlarınıza kısıtlamalar getirmek. Bu şekilde, aylık giderlerinizde önemli düşüşler yaşadığınızı göreceksiniz. Artan parayla da birikim yapmanıza hiç bir şey mani değil zaten.

Aylık giderlerimizi düşürmenin yolları nelermiş, hep birlikte inceleyelim…

– Kredi Kartlarına Dikkat: Her geçen gün insanlar kredi kartı kullanımından vazgeçmekte ve var olan kartlarını iptal ettirmekteler. Eğer kredi kartlarınızı hayatınızdan çıkaramıyorsanız, hiç olmazsa limitlerini düşürün. Çünkü limitiniz ne kadar yüksek olursa hesapsız harcamalarınızın başınıza açacağı dert de o kadar fazla olur.

– Elektriği Hesaplı Kullanın: Elektrik faturalarınızın maliyeti haddinden fazla mı? Belki de elektriğin en pahalı olduğu zaman dilimlerinde elektrikli aletlerinizi kullanıyorsunuz. Örneğin; bulaşık makinenizi gün içinde çalıştırmaktansa gece çalıştırın. Sadece elektriğin daha uygun fiyata olduğu vakitlerde elektrikli eşyalarınızı çalıştırsanız otomatik olarak yılda 200 TL hatta daha fazlasını bile kazanabilirsiniz. Eşyalarınızı yenilemeniz gerektiğinde mutlaka en az enerji harcayanını seçerek de bütçenizi sağlama almış olursunuz.

– Araba Ekstralarına “Hayır” Deyin: Arabanızı bakıma götürdüğünüzde gereksiz yere çıkarılan faturalara dikkat edin. Örneğin, arabanızın boyasını koruyacak, boya koruyucu için sizden 200-300 TL talep eden bir görevliye hemen çıkarıp paraları dökmeyin. Para harcarken zihniniz daima devrede olsun. Boşa harcadığınız paraların ceremesini kim çekiyor dersiniz? Arabanız için, gereksiz parlatma ve koruma masraflarından kaçının. Çok önemli yapılması gereken bir durum olduğunda; gerekli malzemeleri alın ve kendi işinizi kendiniz yapın. Bazı işlerin de hiç zannettiğiniz kadar zor olmadığını ve yüksek meblalarda para harcamanız gerekmediğini anlayacaksınız.

– Emlak Verginizi Kontrol Edin: Komşularınızın ne kadar emlak vergisi ödediğini öğrenin. Eğer eviniz küçükse ve ödediğiniz vergiler çok yüksekse derhal müdahale edin. Neden olmasın, kontrol etmenizde ne zarar olabilir? Her yıl ödediğimiz emlak vergisi cidden evimiz için uygun mu, fazla mı veriyoruz, eksik mi? Emlak verginizde yapacağınız bilinçli ödemeyle yılda ne kadar kâr ettiğinizi göreceksiniz. Herhangi bir sorun yoksa ve ödemeniz gereken miktarı ödüyor olduğunuzu anlamış olsanız dahi böyle bir kontrol size hiçbir şey kaybettirmez.

– Ucuzluktan Alışveriş Etmeyin: Kim istediğini ucuza varken pahalıya almak ister ki… Ama bu ucuzundan alışveriş alışkanlığı kişinin bütçesini sarsacak kadar savurganlığa gidebilmekte ve kişi hiç farkına varmamaktadır. Her gördüğümüz ucuz ürünü ihtiyacımız olsa da olmasa da alırsak ki birçoğumuz öyle yapıyoruz, düşünsenize aylık hesaplamalarda ne çok parayı ucuz diye aldığımız ürünlere harcamış oluyoruz. Ucuz alışveriş uğruna ipin ucunu kaçırıyoruz. Alışverişlerimizi ucuzluğu değil, ihtiyacımızı baz alarak yaparsak bu vesileyle oluşabilecek fazla harcamaların da önüne geçmiş oluruz. Bu sayede cüzdanınızda kalan para ucuza aldığınız ürünlerden çok daha fazla yüzünüzü güldürecektir.

– Online Bankacılıktan Yararlanın: Online bankacılık sistemi hem vaktinizden hem de paranızdan tasarruf etmenizi sağlar. Eğer bazen faturalarınızı ödemeyi unuttuğunuz oluyorsa, ekstra faiz ödememek adına otomatik ödeme talimatı vermenizde fayda var.

– Servis Sözleşmelerini Uzun Tutun: Uzatılmış garanti süreleri her zaman için işe yarar. Cihazlarınız arıza yaptığında ekstra para ödememek için aldığınız eşyaların garanti sürelerinin uzun olmasına dikkat edin. Satıcılar arızaların ilk bir yıl içerisinde çıkabilecek olan sorunları garanti kapsamında karşılayacaklarını söylerler fakat hepimiz biliriz ki eşyaların genel olarak ilk senesinde pek de arıza çıkmaz. O nedenle olabildiğince uzun süreli garantisi olan eşyalar almayı tercih edin.

–  Toptan Alışveriş Yapın: Özellikle çok kullanılan bazı ürünleri toptan almakta fayda var. Örneğin; Kağıt havlu, tuvalet kağıdı, çocuk bezi gibi ürünleri topluca almak her zaman için ekonomiktir. Böylece avantajlı olmuş olursunuz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER