2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Pap Smear Testi ve Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı (serviks) kanseri,kadınsal kanserler arasında meme kanserinden sonra hemen ikinci sırada yer almaktadır.Tüm kanser türlerinde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de erken tanı büyük önem taşımaktadır.Rahim ağzı kanseri,cinsel yolla rahim ağzına bulaştırılan HPV virüsü ile oluşur.

Bu kanser türünün erken safhalarda teşhis edilmesinde pap smear testi en etkin yöntemdir.Bu test sayesinde,kanserler hususunda bilinçlendirilmiş gelişmiş ülke kadınlarında serviks kanseri görülme oranı oldukça düşüktür.35 yaşından sonra her kadının serviks kanserine yakalanma riski vardır.Ancak daha çok menopoza girmiş kadın gruplarında gözlemlenmiştir.
Pap smear testi periyodik aralıklarla mutlaka yapılmalıdır.Rahim ağzı kanalını döşeyen silindirik yapıdaki epitel ve vajina ile çok katmanlı yassı epitelin birleştiği transformasyon zonu bölgesi rahim ağzı kanserinin başlangıç yeri olduğundan bu bölgenin smear testi ile incelenmesi gerekir.

Transformasyon zonu bölgesinde bulunan hücrelerin anormal gelişme göstermeden başka bir hücreye dönüşmesine metaplazi,hücrelerdeki anormal atipik değişikliklere de displazi adı verilmektedir.

Rahim ağzı kanseri vakalarının neredeyse tamamına yakın kısmının sebebi,rahim ağzına cinsel yolla bulaşan HPV virüsüdür.Pis kokulu sarımsı akıntı,cinsel ilişkiden sonra kanamalar,sebepsiz vajinal kanamalarla kendisini gösterip belirtiler verir.İlerlemiş rahim ağzı kanserlerinin tedavisi oldukça zordur hatta imkansızdır.

Smear almadan önce nelere dikkat edilmelidir?

-Smear almadan önce en az 24 saat cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
-Smear almadan 72 saat önce vajinal duş yapılmamalı,fitil kullanılmamalı ve herhangi bir vajinal ilaç alınmamalıdır.
-Regl dönemi geçtikten sonra alınmalıdır.Çok zorunlu durumlarda regl halindeyken de alınabilir.

Smear Alınması

Hasta,rahim ağzı görünecek şekilde jinekolojik pozisyona getirilerek,öncelikle rahim ağzındaki silindirik epitel ile yassı epitelin birleştiği alandan daha sonra da vajina ve rahimin diğer tüm bölgelerinden spatülle sürüntü örneği alınır.Bu sürüntü örneğinin temiz bir lam üzerinde incelenmesi sonucu elde edilen bulgular değerlendirilir.

Pap smear rahim ağzının taranması yöntemidir.Serviks kanseri erken teşhisinde çok önemli olduğu kadar;diğer jinekolojik kanserlerin ya da diğer rahatsızlıkların tanısına da ulaşılabilmesi açısından da önem taşır.

Buna göre;

35 yaşına gelmiş her kadının yılda bir kez de olsa pap smear testi yaptırması bu kanser türüyle mücadelede çok önemlidir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER