2.2 C
New York kenti
Salı, Kasım 29, 2022

Özgüveni Tekrar Kazanma Yöntemleri

Özgüven yetersizliği bir çok insanı pençesine alan bireysel sorunlardan bir tanesidir. Hatta en önemlisidir. Nasıl önemli olmasın ki? Özgüven, bir insanın toplumdaki yerini belirleyerek, toplumsal anlamda kariyer edinme mekanizmasıdır. Bu nedenle, eksikliği ya da hiç bulunmaması halinde nice değerli insanlar toplum içinde kenarda köşede unutulup, eriyip gitmektedir.

Özgüveni kaybetmenin bir çok nedeni vardır. Ama en önemli sebebi, çocukluk ya da ergenlik çağında yaşanan psikolojik sorunlardır. Özellikle ergenlik döneminde peş peşe gelen başarısızlıklar, aile baskılaması, yaşıtlarla kıyaslanmak, onların başarıları altında ezilme hissi, aile içinde söz hakkı verilmemesi, düşüncelerinin önemsenmemesi, sevgili ya da başkaları tarafından aldatılma…vs.

Özgüven eksiklikliği, nereden kaynaklanmış olursa olsun, aşılabilmesi mümkündür. Tamamen kişisel çabayla alaklı bir durumdur. Etrafınıza baktığınızda bazı insanların kendilerine aşırı derecede güven duymalarına imrenebilirsiniz. Kenarda oturup gıpta ile bakmak yerine özgüven kazanmak için çaba harcayabilirsiniz. Sürekli olarak geri planda kalmanızdan, insanlar tarafından yönlendirilmekten, bastırılmaktan ve en önemlisi bu durumda olduğunuz için kendinizden nefret etmeniz yersiz. Ömür boyu bu hisse mahkum olarak yaşamak zorunda değilsiniz.

Uzman önerilerinden yola çıkarak özgüveni kazanmanın yollarını yazımızda paylaşacağız. İşte uzmanların kaleminden özgüven kazanmanın yolları…

– Kendinize güven ve özsaygıyı oluşturmaya çalışıyorken, hiç kimsenin ve hiçbir şeyin sizi yeniden aşağı çekmesine, geri adım attırmasına müsaade etmeyin. Negatif insanları hayatınıza sokmadığınızdan ve arkadaşlarınızın sizi destekleyip cesaret verdiklerinden emin olun.

Yeni ilişkinizde ya da var olan ilişkinizde partnerinizin sizi bastırmasına izin vermeyin. Aksi takdirde yeniden eskiye doğru bir kayma yaşayabilirsiniz. Oysaki siz en iyisine sahip olmaya layıksınız ve daha azıyla yetinmeye mecbur değilsiniz.

Herkes kabul edilen ve takdir edilen özelliklere sahiptir. Siz de bu özelliklerinizi keşfettiniz ve kendinize güvenmeyi öğrendiniz. Kimsenin bu yeni, özgüvenli halinizle dalga geçmesine izin vermeyin.

– Kendimizi kötü hissettiğimiz zamanlarda sahip olduğumuz bütün olumsuzluklarımıza odaklanırız genelde. Aynaya baktığımızda tek gördüğümüz, eğri dişlerimiz, iri basenlerimizdir. Siz belki gülme şeklinizden ya da telaffuzunuzdan şikayetçisinizdir. Bu, sizin kendinizle ilgili algınızı etkiler ve kendinizle ilgili diğer olumlu özelliklerin üzerine de gölge düşürmeye neden olur.

Bu andan itibaren ilk aynaya bakışınızda, kendinizle ilgili üç sevdiğiniz özelliği bulun. Harika gözleriniz mi var? Saçlarınız mı ışıldıyor? Uzun bacaklarınız, dik göğüsleriniz mi var? Aynaya her bakışınızda bunları görmeye odaklanırsanız, bir süre sonra fark edeceksiniz ki aslında siz düşündüğünüz kadar kötü değilmişsiniz.

İnsanlar sizde hiçbir zaman sizin gördüğünüzü görmezler.

Arkadaşlarınıza ve ailenize sizin en çok neyinizi sevdiklerinizi sorun. Espri anlayışınız, geniş yürekliliğiniz, öğrenmeye açık olmanız… Muhtemelen sizin hakkınızda sizin zannettiğinizden güzel şeyler düşünüyorlar. Siz de çok şaşırabilirsiniz.

– Geçmişte aldatılma ya da herhangi bir kabalığa maruz kalma gibi üzücü olaylarla karşılaştıysanız, bu tür negatiflikleri hayatınızdan çıkarmak çok zordur. Öncelikle kendinizi suçlamayı bırakmanız gerekir. Olan bitenler sizin değil, karşınızdakinin sorunudur aslında. Eğer etrafınızda bu tarz olaylara sıkça maruz kalmanıza yol açan negatif kişiler varsa derhal onları hayatınızdan çıkarın.

İnsanların bu negatifliklerinin nedeni, kendilerine saygı gösterilmesi için mücadele ediyor olmalarıdır. Kendilerini daha iyi hissetmek için kendilerine kolay hedefler arıyorlardır. Bu durumun özrü olamaz ve siz buna katlanmak zorunda değilsiniz. Negatif insanları ve size yaşattıklarını maziye gömmelisiniz.

– Kendinizde keşfettiğiniz iyi özellikler için kendinizi tebrik edin. Mesela güzel bacaklarınızı açığa çıkarmak için etek giyin ya da gözlerinizi vurgulayan bir makyaj yapın. Aynaya her baktığınızda ne kadar eğlenceli, akıllı ve şefkatli olduğunuzu kendinize söyleyin. Kendinize bunu söylemekten daha çok buna inanmalısınız da. İşte o zaman kendinize güveniniz yerine gelecektir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER