10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Özgüveni Artırma Yöntemleri

iliski-ozguven-mkleÖzgüven kavramını kısaca tarif edecek olursak; kişinin kendisine ve yetenekleri ile bilgisine, becerisine güvenmesi olarak nitelendirebiliriz. Özgüven, kişinin planları ve planlarını gerçekleştirmesi ve hayat boyu başarılı olması açısından çok önemlidir. Çünkü özgüven kişiyi hayata karşı motive eden bir unsurdur. Güç vererek, hayatla mücadelede kişiye direnme ve başarı azmi katar.

Özgüven herşeyden önce, kendine güvenmeyi ve hayata olumlu gözlerle bakarak yapıcı olmayı gerektirir. Pozitif insan kavramı özgüveni yüksek kişiler arasından çıkar. Özgüven, kendine güvenmek kadar inanmayı da gerektirir. Bu nedenle özgüven, hayatı doya doya yaşamak için en temel şartlardan biridir.

Yaşam boyu mutlu ve başarılı olmak, hayata sımsıkı tutunmak ve sağlam adımlarla ilerlemek için özgüvenin geliştirilmesi şart. Özgüven sahibi olmak da geliştirmek de kişinin kendi elindedir.

Özgüveninizi nasıl geliştirmeniz gerektiğini bilmiyorsanız ve ”özgüvenimi nasıl geliştirebilirim?” diyorsanız;

İşte özgüveni geliştirme yolları…

– Deneyimlerinizden ders çıkarın

Deneyimlediğiniz her olay tabii ki başarıyla sonuçlanamayabilir. Bunlardan ders çıkarmak ve kaynaklarınıza kaydetmek bir sonraki olumsuz yaşam olaylarında hatırlamanıza ve aşmanıza yardım eder.

– Makul hedefleri belirleyin

Gerçekçi hedefler belirlediğinizde ona ulaşmak için inancınız olur. Koyduğunuz hedefi gerçekleştirdikten sonra yeni hedeflerle yolunuza devam edebilirsiniz.

– Pozitif özelliklerinizi hatırlayın

Sahip olduğunuz pozitif özelliklerinize odaklanırsanız başarabilme inancınızı hatırlayacaksınız.

– “Hayır” deyin

Sizin için makul olmayan isteklere hayır demeyi başardığınız zaman fikirlerinizi açıkça ifade edebiliyor olacaksınız. Bu da özgüveninizin artmasına yardımcı olacaktır.

– Olumlu düşünün

Kendiniz hakkında olumlu düşünmeye çalışın. Bu sizin negatif düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

– Motive olduğunuz aktivitelerde yer alın

Başarılı olduğunuz, kendinizi iyi ve motive hissettiğiniz aktivitelerde yer almak kendinize başarabildiğinizi kanıtlar. Bu da özgüveninizi artırmaya yardım eder.

– Sizi destekleyen kişilerle vakit geçirin

Sizi yüreklendiren ve destekleyen kişilerle vakit geçirdiğinizde, kendinize olan inancınız artar, dolayısıyla kendinize olan güveniniz de tam olur.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER