-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Öpüşmek Kadın ve Erkek İçin Ne Anlam İfade Eder?

Öpüşmek eylemi, karşı cinsten iki insanı birbirine bağlayan duygusal ve içgüdüsel faktörlerden en önemlisi. Çiftleri birbirine bağlayan bir çok faktör olsa da öpüşmek bu faktörlerin en önemlisi. ”Değildir” diye iddiada bulunacaklar olsa da ilişkilerde öpüşmenin önemi bilimsel deneylerle kanıtlanmış bir şey. Bu nedenle önemli olmadığını iddia edenlerin bile öpüşmek eyleminde bulunduklarını tahmin etmek zor bir şey değil.

Erkekler ayrılırken, cinsel haz almak için ya da arabuluculuk yaptıklarında öpüşme eğiliminde olurken,

Kadınlar ilişkilerinin nasıl gittiğini görmek ve ilişkinin gerçekliğini ve değerini anlamak için öpüşme eğilimindeler.

Kadınlar, erkeklere nazaran öpüşme konusunda çok daha ısrarcı davranmakla kalmıyor, öpüşme olmadan gerçekleşen cinsel yaşantılara girmek istemiyorlar, reddediyorlar. İlginç olan ise erkeklerin bir kısmının, öpüşme olmayan cinselliği tercih ettiklerini ifade etmeleri,

Kadınlara nazaran daha fazla sayıdaki erkek iyi öpüşmeyen biri ile de seks yapabileceklerini ifade ediyorlar

Buna rağmen erkekler dillerini kullanarak ya da dudakları aralayarak öpüşme başlatmaktan daha fazla hoşlanıyorlar. Araştırmacılar bunun nedenini erkek tükürüğünde daha fazla bulunan ve cinsel isteği artıran bir hormon olan testeronun varlığı ile açıklıyorlar.

Öpüşmenin kur yapma ritüelinin bir parçası olarak evrimleştiğini vurgulanmakla birlikte iki insanın öpüştüklerinde oldukça zengin ve karmaşık kimyasal, dokunsal ve duruşsal ipuçlarını barındıran bir bilgi aktarımında bulunduklarını ifade ediliyor.

Bu bilgi aktarımının harekete geçirdiği mekanizma ise evrimsel olarak üremek için uygun olmayan bireylerin tanınmasını ve onlardan uzak durulmasını sağlıyor.

Erkekler, kadınlara göre çok daha hızlı uyarılıp tatmin olabiliyorken kadınlar için durum daha farklı. Bu nedenle kadınlar tatmin olabilmek için ön sevişme adını verdiğimiz erotik temaslara erkeklerden daha çok ihtiyaç duyuyor.

Öpüşme eylemi sadece dudakların bir başkasının dudağı ile birleşmesi değil duygusal ve erotik derinliği artıran bir eylem olarak öne çıkıyor. Sadece dudaklar değil gövdenin erojen bölgeler adı verilen uyarılmaya yatkın alanları da öpüşme yolu ile uyarılabiliyor.

Sağlıklı ve karşılıklı cinsel yaşantılar sırasında tüm beden cinsel organ haline gelir. Beş duyu organının algıladığı her uyaran erotikleşiyor olsa da insanlar sıklıkla ellerini ve dudaklarını çok daha etkin bir şekilde kullanma eğiliminde olurlar.

Okşama ve öpüşme yolu ile bedenin tamamı cinsel eyleme katılmış olur. Böylelikle iki taraf da hem sevilmeyi hem de sevmeyi birbirlerinde yeniden yaşamış olurlar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER