19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Ömür Boyu Sevgili Kalmak İsteyenlere Tavsiyeler

bu-tavsiyelerle-omur-boyu-sevgili-kalin--ask-kadin-erkek-11İnsanlar ömür boyu sevgili kalmak kavliyle yola çıkarlar. Aşkın olgunlaşma dönemi çok heyecan verici de olsa, ayakları yerden kesse de, olgunlaştıktan sonra duygularda değişimler oluşmaya başlar. Özellikle, evlilik hayatın içine girdikten sonra bitmez denen aşklar biter, sevgilerin sonu görünür. Bu kanı genel de olsa, sevgilerini bir ömür boyu sürdüren çiftler de yok değildir. Sağlam iletişim temelleri üzerine oturttukları aşklarını muhafaza etmeyi başarırlar.

26 yıllık psikolojik terapi birikimine sahip DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü, geçtiğimiz 14 Şubat Sevgililer Gününde, ömür boyu sevgili kalmak isteyenlere bir sevgi reçetesi hazırladı. Günümüzde tüm dünyada; seven ve sevilen, ilişkilerinde dengeyi, sağlıklı iletişimi yakalayabilmiş çiftler; işlerinde de başarı grafiğini artırıyor, özel hayatlarında ise mutlu ve huzurlu bir yaşam sürüyor. İşte bu noktadan hareketle ‘sevginin’ gününde, DBE Uzman Psikologları’ndan Zeynep Zat, çiftlerle, ilişkilerindeki problemli noktaları hayatlarından çıkartarak yerine sevginin “iyileştirici” gücünden yararlanabilmeleri için çok önemli püf noktalarını paylaştı. İşte O Tavsiyeler…

Her sene büyük bir heyecanla sevgililer gününü kutluyorsunuz. Peki, bu özel gün hakkında ne kadar şey biliyorsunuz?

İlişkinizi güçlendirin! çiftlerin, güvensizlik, hor görme yerine sevgi, şefkat ve takdir duygusunun tatminini hayatlarına ve ilişkilerine çekebileceklerini, her gün sadece 5 dakika ayırarak sürekli sevgili kalma yolunda önemli bir adım atabileceklerini ekleyerek çiftlere şu önerilerde bulunuyor:

Beğendiklerini dile getirme ve takdir: Maalesef sevgi ve hayranlık kırılgandır. Bazen çiftler kendilerini, birbirilerinin kişilikleri ya da davranışlarındaki kusurlarını eleştirmeye kaptırabilirler. Ancak hor görmenin panzehiri sevgi ve hayranlıktır.

Partneriniz ile onu neden sevdiğiniz üzerine bir konuşma yaparak başlayabilirsiniz.Bir çiftin birbirine verebileceği en büyük armağan tanındığını ve anlaşıldığını hissetme keyfidir.

Kendinizi ve birbirinizi tanımak bir ilk adımdır, buradan edinilen bilgilerle birbirinize olan sevginizi ve birbirinizin beğendiğiniz özelliklerini söyleyebilirsiniz.

Şefkat: Günlük yaşamın sıkıntı ve telaşı içinde partnerinize kendisine değer verdiğinizi bildirmeniz kıymetlidir.

Örneğin; “İşlerin yoğunluğu yüzünden yakın arkadaşlarımı çoktandır ihmal ettim.” diye yakınan partnerinize “Önceliklerini belirleyemeyen sensin.” demek yerine çözümün bir parçası olmaya gönüllü olduğunuzu göstermek için “Hafta sonu hep beraber bir plan yapmayı ister misin?” diyebilmek, uzaklaşmak yerine yakınlaşmayı seçmek olacaktır.

Birlikte olduğunuz zamanlarda birbiriniz ile fiziksel ve duygusal temas halinde olmanız önemlidir.

Ayrılıklar: Sabah güne başlamadan önce, o gün neler yapacağınızı partneriniz ile paylaşabilirsiniz. Onun yapacaklarını da öğrenmelisiniz. Bunu karşı tarafı sorgulamak ya da birbirinize hesap vermekten öte, gün başlamadan önce planlarınızdan birbirinizi haberdar etmek için yaptığınızı unutmamalısınız.

Günün sonunda: Çiftler birbirinin duygusal ihtiyaçlarını çoğu zaman kötü niyetle değil, düşüncesizlik yüzünden göz ardı ederler. Sadece günlük etkileşimleri hafife almamalarını gerektiğini anlamak bile, birçok çiftin ilişkisinde fark yaratır.

Eve tüm işi getirmek ne kadar sağlıksız olsa da, aklınızdaki bu sorunları evin kapısından girerken bir anda bırakabilmek de çoğu zaman öyle kolay değildir. Bunun için her iş gününün sonunda mutlaka stresinizi azaltacak bir konuşma yapmanız size ve eşinize iyi gelecektir.

Haftalık buluşma: Birbirine destek olmanın bile ilişkinin gücüne ve tutkusuna iki haftalık bir tatile çıkmaktan çok daha fazla katkıda bulunacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sadece ikinize ait olan iki saati sohbet ederek geçirmek de bağlı kalmanın gevşetici, alçak basınçlı bir yolu olabilir. Bu konuşmada hafta içinde yaşadığınız bir tartışmayı da sağduyunuzu kaybetmeden irdelemeniz mümkündür.

Birlikte Yemek Yapabilirsiniz Sevgiliniz ile birlikte yemek yapmak çok eğlenceli ve çok romantik bir fikir olabilir. Ayrıca birlikte bir şeyler yapmanın birleştirici etkisinin de olduğunu unutmamak gerek. Yemek yapmayı bilmiyorsanız bile; en basitinden birlikte yapacağınız bir makarna bile hayatınızda yediğiniz en lezzetli yemeklerden biri olacaktır.

Yürüyüşe Çıkabilirsiniz Şubat ayında hava, dışarıda yürümek için biraz soğuk olabilir belki ama açık havada sevgilinizle birlikte romantik bir yürüyüşün ne kadar güzel olacağını bir düşünün.

Kahve Kulağa çok basit mi geldi? Oysa ki en güzel fikirler genellikle en sade olanlardır. Sevgiliniz ile baş başa romantik bir ortamda kahvenizi içerken, dilediğiniz kadar sohbet edebileceğinizi unutmayın!

Birlikte Yapabileceğiniz Bir Hobi Bulabilirsiniz Uzun zamandır birlikte bir şeyler yapamıyor musunuz? Sevgililer günü yeni bir şeyler denemek için ideal bir gün olabilir.

Günde beş kere onun gururunu okşayın Ona günde beş kez iltifat edin. Bu ona kendini özel ve değerli hissettirecek ve size daha yakın olmasını sağlayacaktır.

Aşkın rengi olduğu için Sevgililer Günü sofrasında mutlaka kırmızı vurgulanmalı. Mekanda ise kırmızıyı güllerle, kalp balonlarla veya mumlarla vurgulamak mümkün.

Bugünün en anlamlı şeyi ise sevdiğinize en özel hediyeyi bulabilmek ve bunu o gün onunla paylaşabilmek.

Anti-Sevgililer Günü Sevgililer günü niçin illa romantik bir gün olsun ki? Bu günü kendi tarzınıza uygun bir şekilde kutlayabilirsiniz. Romantizm çokta umurunuzda değil ise, birlikte keyif aldığınız herhangi bir şeyi yapmanız yeterli olabilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER