10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

OMG Ne Demek? Neyin Kısaltması? Açılımı nedir?

OMG özellikle sosyal medyada sık karşılaştığımız bir kısaltmadır. Bu sözcüğün açılımı, neyi ifade ettiği ve tarihçesi hakkında detaylı bilgileri sizlere sunuyoruz.

OMG

Dijital teknolojilerin günlük yaşamın önemli parçaları haline gelmesiyle beraber, hayatımızda önemli değişiklikler karşılaşıyoruz. Özellikle sosyal alanlarda insanlar arasındaki iletişimde dijital dünyanın etkisiyle bambaşka bir boyuta taşınmıştır. Adeta kendi jargonunu, kendi lugatını oluşturan internet, pek çok noktada yabancı kalınmasına neden olabiliyor.

Hız ve pratikliğin önem arz ettiği online dünyada kelimeler, cümleler kodlamalarla telaffuz ediliyor. Aslında bunun temelinde kodlardan meydana gelen internetin kendisi bulunuyor. İnternette en sık karşılaşılan kısaltma ise OMG’dir. Pek çok kişi bu kavramla karşılaştığında OMG ne demek anlamayabiliyor.

OMG Neyin Kısaltması

Sosyal medyada, platformlarda veya oyunlarda insanlarla “yazışırken” OMG kısaltmasının sıklıkla kullanıldığı görülüyor. Aslında OMG kısaltması tam anlamıyla bir nidadır. OMG açılımı ise İngilizceden gelen “Oh My God” kelimesidir. Oh My God kelimesinin Türkçe karşılığıysa “Aman Tanrım” veya “Aman Allah’ım” şeklindedir. Özellikle yurtdışındaki pek çok bu ifadeyi uzun olarak yazmak yerine kısaltmasıyla bunu belirtir. Bu kısaltmayı bilen kişilerde karşı tarafın ne demek istediğini anlayabilir.

OMG Nereden Geliyor?

OMG veya Oh My God nidasının kökeni çok eski zamanlara dayanmaktadır. Tarih boyunca insanların duygularını karşı tarafa belirtebilmek amacıyla kullandığı nidalardan birisidir. İlk ortaya çıkışında insanların dua, şükran, yardım talebi ve af dileme gibi hedeflerle kullandığı bilinmektedir.

1905’li yıllara gelindiğinde dünya toplumları tarafından Oh My God kelimesi, duygu durumu betimlemesinde kullanılan bir ünlem haline gelmiştir. Günümüzde de kullanım amacının temelini oluşturan şaşkınlık, dehşet veya hayal kırıklığı gibi ruh hallerinin dile getiriliş şeklini temsil etmektedir. Oh My God kelimesinin kısaltma olarak OMG şeklinde kullanılmaya başlanması ise 1917 yılında gerçekleşmiştir. Üstelik bu kısaltmayı en azından resmi olarak kullanan ilk kişi dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill olmuştur.

2000’li yıllara gelindiğinde ise dijital teknoloji dünyası OMG’nin kullanım yaygınlığını çok genişletmiştir. Özellikle ana dili İngilizce olmayan toplumlarda dahi online ortamda şaşırma, korkma vb. duygu durumların yansıtılması için OMG kısaltması kullanılıyor. Bu denli sık kullanılıyor olması da internet kısaltmalarına vakıf olmayanların OMG açılımı ne olduğunun merak etmelerine yol açıyor.

 OMG ne demek sorusuna yanıt verdiğimiz içeriğimizin ardından “Yaşam” kategorisindeki diğer içeriklerimizi de kaçırmayın.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER