3.3 C
New York kenti
Salı, Kasım 29, 2022

Ölülerini Kargalara ve Akbabalara Yediriyorlar

Toplumsal kurallar, toplumdan topluma, o toplumun karakteristik yapısına göre değişip farklılıklar gösteriyor. Toplumsal kuralları etkileyen bir başka etken de dini inançlar. Dini inançlar, kabul edilmese de toplumun şekillenmesinde rol oynayan en önemli unsur. Çünkü bireylerin dinsel inançları kişiliklerine ve yaşayış tarzlarına, ayrıca alışkanlıklarına yansıyor. Toplum da bireylerden oluştuğuna göre, kişisel davranışlar, toplumda genel alışkanlık, örf ve adet olarak yerini buluyor.

Toplumsal kurallar içinde cenaze törenlerinin yapılış tarzı da önemli bir yer tutar. Yaşam kadar ölümün de doğal olduğu toplumsal süreçte ölen insanların ne olacağının kararı yine dini inançlardan yola çıkılarak verilir. Toplumların dini inançları farklı farklı olduğu için, cenazeler için düzenlenen törenler de farklılıklar gösterir. Her inancın kendi ölüsüne davranış biçimi farklıdır.

Makalemize çok farklı bir cenaze töreniyle devam etmek istiyoruz. Hem bize kilometrelerce uzakta olan, cenaze anlayışları bizim dini anlayışımızla bağdaşmayan ve oldukça şaşırtıcı bir cenaz töreni.

Çin’in Tibet, Qinghai ve Moğolistan’ın İç Moğolistan bölgelerinde yaşayan ve Vajrayna Budizmi’ne inanan insanların öldükten sonra cesetlerinin parçalanarak akbabalara yediriliş görüntüleri ender olarak görüntüleniyor…

İşte bu görüntülerden biri yeni ortaya çıktı.

”Gökyüzüne gömülüş” adı verilen bu yöntemde ölülerin ruhlarının başkalarının ruhlarında yeniden ortaya çıktığına inanılırken, cesetlerinin de akbabalara yedirilerek başka küçük hayvanların akbabalar tarafından yenmesinin önüne geçildiğine, böylece canlı yaşamının korunduğuna inanılıyor.

Cesetler Sessizlik Kulesi adı verilen bir yerde bir süre bekletildikten sonra Budist rahipler tarafından bıçak ve baltalarla parçalanıp akbabalara atılıyor.

Akbabaların yiyemediği kemikler de daha sonra ezilip toz haline getirildikten sonra başka yiyeceklerle karıştırılıp kargalara ve alıcı kuşlara veriliyor.

Vajrayna Budislerinin ”göğe gömülme” törenleri, bu törenleri izlemelerine kesinlikle izin verilmeyen turistler tarafından görüntülendi.

Tibetliler’in nüfusunun büyük kısmını oluşturan Budistler, yeniden doğmaya inanıyorlar.

İnanışlarına göre de, ölümün ardından boş bir kap haline gelen vücudu korumaya gerek kalmıyor.

Bu yüzden ölülerini akbabalara bırakan Budistler’in bu eylemi, Batı Dünyası’na yabancı gelse de, Tibet’in topraklarının büyük kısmı kayalardan oluştuğundan mezar kazmak mümkün değil ve yakıt ya da yakacak odun da zor bulunan maddeler olduğu için, bu yöntem geleneklere olduğu kadar, doğa şartlarına da uygun görünüyor.

akbabalara-olulerini-yediriyorlar-mogalistan-tibet-cin-vajrayna-budizmi-sky-burial-1akbabalara-olulerini-yediriyorlar-mogalistan-tibet-cin-vajrayna-budizmi-sky-burial-3akbabalara-olulerini-yediriyorlar-mogalistan-tibet-cin-vajrayna-budizmi-sky-burial-4akbabalara-olulerini-yediriyorlar-mogalistan-tibet-cin-vajrayna-budizmi-sky-burial-5akbabalara-olulerini-yediriyorlar-mogalistan-tibet-cin-vajrayna-budizmi-sky-burial-6akbabalara-olulerini-yediriyorlar-mogalistan-tibet-cin-vajrayna-budizmi-sky-burial-7akbabalara-olulerini-yediriyorlar-mogalistan-tibet-cin-vajrayna-budizmi-sky-burial-8akbabalara-olulerini-yediriyorlar-mogalistan-tibet-cin-vajrayna-budizmi-sky-burial-9akbabalara-olulerini-yediriyorlar-mogalistan-tibet-cin-vajrayna-budizmi-sky-burial-10

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER