11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Ölmek Üzere İken Pişman Olunan 5 Şey

olurken-pisman-olunan-11Hepimizin zaman zaman pişmanlıkları olmuştur. Yaşadığımız sürece olmaya da devam edecektir. Çünkü bir insanın, her adım attığı yaştaki düşüncesi bir önceki yıla göre farklılıklar gösterir. Daha önce yaptıklarından ya da yapmamış olduklarından pişmanlıklar duyması kadar normal bir şey yoktur.

Ama en önemli pişmanlıklar, hayatın son demlerinde, ölüme yakın olunan zamanlarda yaşanır. Zamanında elinde fırsat varken yapamamış ya da yapmamış olduklarının iç hesaplaşmasını yapar insan.

Peki insanlar ölüm döşeğinde yatarken nelerden pişman olurlar? Bronnie Ware’in bu konuda yazmış olduğu kitabından bahsetmek istiyoruz. Hemşire Ware, meslek hayatı boyunca ölümü bekleyen yatalak hastalara baktıktan sonra, onlara sorduğu ”en büyük pişmanlığınız nedir” sorusunun çeşitli hastalarca verilen yanıtlarını bir kitapta toplamaya karar verdi.

İşte o kitaptaki ölümcül hastaların verdiği yanıtlar…

1- Keşke kendime daha çok mutlu olmak için izin verseydim…

Bronnie Ware, insanların alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyerek, değişme korkusuyla daha fazla mutlu olma şanslarını kendi kendilerine yok ettiklerini belirterek, ölüm döşeğindeki hastalarının ”keşke aptalca şeyler yapmaktan bu kadar korkmasaydım, keşke daha çok gülseydim” diyerek pişmanlıklarını dile getirdiklerini sözlerine ekliyor.

2- Keşke arkadaşlarımla ilişkimi sürdürseydim…

İnsanların gençlik yıllarında kendi yaşamlarına çok fazla odaklandıkları için dostları ve arkadaşlarıyla ilişkilerini hiçe saydıklarını ve bu nedenle arkadaşlıklarını kaybettiklerini ölüm yatağında farkettiklerini söyleyen hemşire Ware, insanların ölmek üzere iken en çok eski arkadaşlarını özlediklerini belirtiyor.

3- Keşke duygularımı dile getirmeye cesaretim olsaydı…

Bir çok insanın yaşadığı sürece, diğer insanlarla olan ilişkilerini belli bir düzeyde tutmak istediklerinden onları kaybetmemek için, duygularını bastırdıklarını söyleyen Ware, yaşam boyunca bastırılmış duyguların insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkilere sahip olduğunu iddia ediyor.

4- Keşke bu kadar çok çalışmasaydım…

Ware’e göre erkek hastaların büyük bir kısmı, işleri nedeniyle ailelerine ve dostlarına yeterince vakit ayıramadıkları için pişman oluyor. Ware, erkek hastaların büyük bir kısmının eğer bir şansları daha olsa dönüp çocuklarının kaçırdıkları anlarını yaşamak istediklerini gözlemledi.

5- Keşke başkalarının benden beklediği hayatı sürmek yerine düşlerimi gerçekleştirme cesaretim olsaydı…

Ware’e göre insanlar, yaşamlarının sona erdiğinin farkına varıp geriye döndüklerinde düşledikleri şeylerin çok büyük bir kısmını gerçekleştirmediklerini görüyor ve pişman oluyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER