10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Öksürüğe Sebep Olan Rahatsızlıklar

6786-oksuruk-deyip-gecmeyin-52af11e5483a2Eğer öksürüyorsanız mutlaka bir sebebi vardır. Çünkü öksürük, vücudun rahatsızlıklara karşı savunma mekanizmasıdır. Öksürük ile boğuştuğunuz zamanlarda, uzun süren öksürük hallerinde, vücudunuza kulak vermeyi bilmelisiniz. Öksürüğünüz herhangi bir basit rahatsızlıktan da kaynaklanmış olabilir; verem, kanser, astım..vs gibi ağır hastalıkların da habercisi olabilir. Bu nedenle, uzun süren öksürük hallerinde mutlaka bir uzman hekim muayenesine başvurmanız gerekir.

“Sigarayı Bırakma Merkezi” sorumlusu Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Eylül Bozkurt Yılmaz, öksürük ve öksürük sebepleri hakkında bilgiler vererek; üzerinde durulması gereken en önemli noktanın öksürüğün bir hastalık olmaktan çok, birçok hastalıkta görülen bir belirti olduğunu söyledi. Yılmaz, “Aslında öksürük, vücudun solunum yollarındaki salgıları ve yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle de sağlıklı kişilerde etkili ve yararlı bir işlevi bulunur. Öksürük, aynı zamanda birçok solunum yolu ve sistemik hastalığının da en sık görülen bulgularından biridir” dedi.

Dr. Yılmaz, soğuk algınlığı veya üst solunum yolları enfeksiyonlarının dışında en sık karşılaşılan öksürük sebeplerini şöyle sıraladı:

Alerjik burun akıntıları,
-Astım atakları,
-Zatürre
-Sigara dumanı ve kirli hava gibi dış etkenlere maruz kalmak.
-Akciğer tüberkülozu,
-Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ile
-Gırtlak ve akciğer kanseri
-Özellikle çocuklar ve yaşlılarda görülen, nefes borusuna yabancı bir cisim kaçması da şiddetli öksürüğe yol açar.

“Dr. Eylül Bozkurt Yılmaz, öksürük nedeninin saptanmadığı durumlarda, öksürük şurupları, altta yatan hastalığın tanısında gecikmelere neden olabileceği gibi öksürüğü şiddetlendirerek kanama yapabileceğini sözlerine ekledi.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER