-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Oksijenli Suyun Kullanım Alanları

Açık yaraları, sıyrıkları temizlemek amacıyla hepimizin ecza dolabında oksijenli su vardır muhakkak. Oksijenli suyu çoğumuz sadece yara temizleme özelliği ile biliriz ve bu nedenle elimizin altında bulundururuz. Oysa oksijenli suyun kullanım alanları o kadar geniş ki, öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. Oksijenli suyun kullanım alanlarını derleyip portalımıza taşıdık. İşte oksijenli suyun kullanım alanları…

H2O2 (hidrojen peroksit) içeriğinde sadece oksijen ve su içerip de bakterileri ve mikropları ortadan kaldıran tek madde. Bu yüzden kullanabileceğiniz en güvenli ve etkili doğal dezenfektan. Oksijenli suyun yararları bir çok kişi tarafından bilinmiyor.

– Çamaşırları beyazlatmak: Beyaz çamaşırlarınızı beyazlatırken bir kap oksijenli su ekleyin ve zamanla sararmalarını önleyin. Ayrıca halılardan kan lekesini çıkarmak için de birebir. Lekeye doğrudan uygulayın, bir dakika bekletin ve fırçalayın. Ardından soğuk su ile temizleyin.

– Canlandırıcı detoks banyosu: Birkaç kaşık %3 oksijenli suyu ılık su dolu küvete ekleyin. Yarım saat içinde kalın, gerekirse rahatınız için sıcak su ekleyin. Cildinizin üstünde biriken ve hastalıklara yol açan bakterilerden kurtulacaksınız.

– Ayak mantarı tedavisi için: Yarım bardak suya oksijenli su ekleyin. Ayak parmaklarınızın arasına ve tırnaklarınıza sürün ve kurumasını bekleyin. Eğer kronik enfeksiyon varsa, iki kat fazla oksijenli su ile damıtılmış sıcak suyu karıştırın ve haftada bir iki kere uygulayın.

– Bağırsakları temizlemek için lavman: Bir bardak H2O2’yu 15 litre su (bağırsak temizliği için) ile karıştırın. Lavman için bir yemek kaşığı H2O2 ile bir litre damıtılmış sıcak suyu karıştırın.

– Enfeksiyonu önlemek için: Enfeksiyonlu bölgeye, yaraya veya kesiklere birkaç damla oksijenli su damlatın. Kangren oluşumu başladıysa doğrudan saf oksijenli suda bekletin.

– Akar (Mayt) enfeksiyonu tedavisinde: Bu problemin oluşması durumunda birkaç saatte bir ciltte etkilenen bölgeye saf oksijenli su püskürtün.

– Sinüs enfeksiyonlarını yatıştırmak için: Bir yemek kaşığı oksijenli su ile temiz bir kap suyu karıştırın ve bir burun spreyi şişesine koyarak kullanın.

– Gargara ve ağız sağlığı için: Ağzınıza bir kapak oksijenli su koyun ve yutmadan 10 dakika gargara yapın. Ağız uçuklarına iyi gelir ve bunları önler. Dişleri beyazlatır ve çürük riskini azaltır.

Bir çok kişi dişlerini fırçaladıktan sonra gargara kullanıyor. Evde sodyum bikarbonat ve oksijenli su ile bir diş macunu yapabilirsiniz, ve hatta mikroplardan korumak için diş fırçasınızı oksijenli suda bekletebilirsiniz. Antibakteriyel, virüs önleyici ve antifungal olduğu için oksijenli su diş ağrılarına da iyi gelir.

– Saç rengini açmak için: Oksijenli su ile saçlarınızın rengini birkaç kat açabilirsiniz. 50/50 su ile karıştırın ve duş sonrası saçınıza uygulayın. Saçınızı tarayın. Saçlarınızın rengi çok hafif açılacak, bu yüzden platin sarısına dönüşmesinden endişe etmeyin.

– Ev temizliği için: Hem mikropları öldürür hem de ardında ferahlık kokusu bırakır. Kovanızın içine biraz ekleyin ve normal ev temizliği malzemelerinizi ekleyin. Ayrıca oksijenli su ile cam ve aynaları da tertemiz yapabilirsiniz. Bulaşık makinanıza bir yemek kaşığı dolusu ekleyin ve bulaşıklarınızın ışıl ışıl parladığını göreceksiniz. Aynı zamanda banyo ve tuvaletleri dezenfekte etmek için çok kullanışlıdır, öte yandan diğer ürünler gibi zararlı değildir. Ayrıca et veya sebze kestikten sonra kesme tahtasını temizlemek için kullanılabilir. Eğer oksijenli su ile sirkeyi karıştırırsanız, doğal, ekonomik, etkili ve çok kuvvetli bir dezenfektan elde edersiniz. Oksijenli suyu meyvelerden oyuncaklara, ayakkabılardan havlulara ve yerlere kadar her yerde dezenfekte amaçlı kullanabilirsiniz. Bir de banyo duvarlarında tavan ve çatılardan kaynaklı küf ve rutubeti ortadan kaldırmakta faydalıdır.

– Akne ile savaşmak için: İstenmeyen sivilceler için harika bir ev tedavisi. Yüzünüzü sabun ve su ile yıkadıktan sonra, bir pamuk aracılığı ile yüzünüzdeki problemli bölgelere uygulayın. Cildinizi tahriş etmemeye ve kurutmamaya özen gösterin. Haftada 2 kez uygulayın.

– Boğaz tedavisi için: Boğazınız şiştiğinde oksijenli su ile gargara yaparak rahatlatabilirsiniz. 1/4 bardak ılık su ile 1/4 oksijenli suyu karıştırın ve yutmadan gargara yapın. Soğuk algınlığına karşı çok iyidir ve hastalığa sebep olan bakterileri öldürür.

– Kulak temizliği için: Bir kap ılık su ile bir damla oksijenli suyu karıştırın. Kulak kirini kolayca temizleyebilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER