10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

No Poo Yöntemi Şampuansız Saç Yıkama

No Poo yöntemi, son yıllarda adından en çok bahsedilen ve en çok kullanılan doğal saç yıkama yöntemlerinden bir tanesi. Şampuansız saç yıkama olarak da bahsedilen No Poo yöntemi hem çok faydalı hem de çok ekonomik. Çünkü No Poo yönteminde saç yıkama aracı olarak şampuan değil, karbonat ve elma sirkesi kullanılıyor.

Elma sirkesinin saç ve cilt üzerindeki olumlu ve onarıcı etkilerini bilmeyenimiz yoktur. Ancak bugüne kadar elma sirkesi hep saçlar şampuanla yıkandıktan sonra durulama suyunda kullanıldı. Oysa No Poo yönteminde saç yıkamanın tamamlayıcısı konumunda.

Çoğunuz kullandığımız şampuanların kimyasal içeriklerinden saçlarını kurtarmak için çeşitli saç yıkama yöntemleri arayışına girmişsinizdir zaman zaman. Belki de denemediğiniz yöntem kalmamıştır. Uzun süre yağlanmayan, sürekli ışıldayan ve sağlıkla uzayan saçlar için bir de No Poo şampuansız saç yıkama yöntemini denemeye ne dersiniz?

Peki, saçlarımızı şampuanlamadan nasıl temizleyeceğiz? No-pooer’ların birkaç yöntemi var. Birincisi sadece suyla yıkanmak. Saçlarınızın ilk başta çok yağlanması muhtemel; ama unutmayın, bunun sebebi yağ dengesini altüst eden şampuan kullanımı. Şampuan karşıtları, ilk 4 haftayı atlattıktan sonra rahatlayacağınızı söylüyor. Bu süre bazı saç tiplerinde 6 haftaya kadar uzayabiliyor. No-poo akımı takipçileri söz birliği etmişçesine, bu sürenin sonunda saçlarının hiç olmadığı kadar yumuşak, hoş kokulu ve sağlıklı olduğunu söylüyor. Örneğin eskiden kıvırcık saçlı olup dalgalarını zaman içinde yitiren kadınlar, bu uygulamanın sonunda eski saçlarına kavuştuklarını belirtiyor.

Eğer yağlanmayla başa çıkamıyorsanız, bir diğer yöntem saçları karbonat ve elma sirkesiyle yıkamak. Bir bardağa 1 veya 2 yemek kaşığı karbonat koyup suyla dolduruyorsunuz. Bu karışımı saç diplerine uyguluyorsunuz. Şampuan gibi köpürmesini beklemeyin. Biraz masaj yaptıktan sonra durulayın. Bu uygulamadan sonra saçlarınızın sertleştiğini hissederseniz, saç kremi yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırdıktan sonra saçlarınıza uygulayın. Dilerseniz karışımın içine birkaç damla bal, limon suyu veya Hindistancevizi yağı da ekleyebilirsiniz.

Karışımı uyguladıktan sonra iyice durulamayı unutmayın. Bu uygulamaların ardından saçlarınız normalden daha fazla kabarıyorsa daha az karbonat, yağlanıyorsa da daha az elma sirkesi kullanmalısınız. Ancak buradaki önemli nokta, karbonat ve elma sirkesi kullanımını giderek azaltarak saçları sadece suyla yıkamaya alıştırmak.

‘Saçlarınız yağlı diye ‘yağlı saçlara özel’ şampuan kullanmanız bekleniyor. Ama bu şampuan kafa derisindeki bütün doğal yağları söküp atıyor. Bunun önüne geçmek için vücut daha fazla yağ üretmeye başlıyor. Peki, siz ne yapıyorsunuz? Saçınızı daha da kuvvetli şampuanlarla yıkayarak bunun önüne geçmeye çalışıyorsunuz. Bu da böyle sürüp gidiyor.’

No-poo dönüşüm sürecinde yağlanmayı 2 haftada atlatan ve koku problemi yaşamadığını söylüyor. Ama uzun saçlı kişilerde koku sorunu daha çok yaşanıyor. Bu bilgilerden sonra karar sizin; şampuanlamalı mı, şampuanlamamalı mı?

INSTAGRAM TRENDİ OLARAK NO-POO
Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da ‘no-poo’ etiketiyle arama yaptığınızda karşınıza yüzlerce fotoğraf çıkıyor. Çoğunlukla uzun saçlı kadınlar, bu etiketin altında no-poo uygulamasının sonuçlarını paylaşıyor. Ortak yorum ise şu: En fazla 6 haftanın sonunda hiç olmadığı kadar yumuşak, hoş kokulu ve sağlıklı saçlar!

SADECE KAFANIZA DEĞİL ÇEVREYE DE ZARARLI
No-pooer’lar, şampuanların birçoğunda köpürme için kullanılan ‘sodyum lauril sülfat’ maddesinin saç derisi ve saçın temas ettiği bölgelere zarar verdiğini söylüyor. Saçları şampuanla yıkamanın, içerdiği kimyasal maddeler bakımından çevreye de zararı bulunuyor. Sadece suyla yıkanarak zaman ve paradan da tasarruf ediliyor.

No-poo akımında bir diğer önemli nokta şampuan dışında köpük, sprey, jöle ve briyantin gibi saç şekillendiricilerden uzak durmak. Çünkü amaç tüm bu kimyasal maddelerin bozduğu saçların doğal yağ dengesini, eski haline getirmek.

İngiliz gazeteci ve eski milletvekili Matthew Parris, saçlarını 15 yılı aşkın bir süredir şampuanlamıyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER