3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Neden Kış Lastiği?

Dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde soğuk günlerin başlamasıyla birlikte kış lastiklerinin satış oranı artar.Buzlu ve karlı zeminde diğerlerine göre daha iyi performans veren kış lastikleri, aynı zamanda düşen hava sıcaklıklarına göre kuru ve ıslak yollarda rahat bir kullanım için tasarlanmıştır.

Türkiye’de kış lastiği özellikle şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan taşıtlarda kullanma zorunluluğu getirilmesiyle gündeme geldi.Kış lastiği gerçekten faydalı mıdır?Kış lastiği nedir?

Kış lastikleri geleneksel lastiklere göre daha özenli olarak tasarlanmış desenlere sahiptir.Yani yere temas eden yüzey daha sağlam ve dişlidir.Normal lastiklerin yüzeyi geniş kanallardan oluştuğu için bu kanallarda kar sıkışması olur ve lastik kaygan hale gelir.Bu yüzey farklılığı sebebiyle kış lastiği normal lastiğe göre üstün bir yol tutuşuna sahiptir.Karlı bir yolda normal lastik ile kış lastiği duruş mesafe farkı 8 metredir.8 Metre de yaşamla ölüm arasında önemli bir mesafedir.

Kış lastiklerinde bulunan kauçuğun bileşeni normal lastiklere göre daha doğal ve daha yumuşaktır.Bu nedenle normal lastikler sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü hava şartlarında sertleşerek yol tutuşu kötüleşir.Normal lastiklerin kötülediği bu yollarda,kış lastikleri bileşenindeki kauçuğun doğallığı sebebiyle güçlü bir yol tutuşu ve fren mesafesine sahiptir.

Ülkemizde şu anda ticari araçlarda zorunlu olan kış lastiğinin diğer araçlarda da kullanılması kaza oranında büyük düşüşler sağlayacaktır.

Doğru olan; yaz aylarında normal lastik,kış aylarında kış lastiği kullanmaktır.Ancak yaz aylarında depolama imkanı olmayanların kış lastiği kullanmaya devam etmesinde sakınca yoktur.Kış lastiği yaz aylarında da yol tutuşundan birşey kaybetmemektedir.Ancak fren mesafesindeki bir miktar dezavantajı hesaba katmak gerekir.

BENZER MAKALELER

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER