-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Nasıl Çevre Edinilir?

Geniş ve güzide bir çevreye sahip olmak, iş hayatında başarılı olabilmenin gereklerindendir. Hem iş hayatındaki başarının hem de sosyal hayatın devamlılığının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için iyi bir çevreye sahip olmak gerekir. Bütün başarılı insanların başarılarının altında, girişkenlikleri ve çevreleri yatar. Bu nedenle başarılı olmak isteyen her insanın iyi ve saygın bir çevre yapması şarttır.

İyi bir çevre edinmek kolay gibi görünse de aslında çok zordur. Bazen tercih edilen kişilerin yanlışlığı telafi edilmeyecek sosyal sorunlar yaşanmasına sebep olabilir. İnsanlar sizi değerlendirirken genelde etrafınızdaki arkadaş grubunuzla değerlendirdiklerinden, onlara benzemeseniz de onlar gibi değerlendirilme riski oluşur. Bu nedenle çevre edinmek kadar, seçici davranmak da çok önemlidir.

Peki iyi bir çevre nasıl edinilir? İşte incelikleri…

1-Hemen başlayın: Bu iş zaman ister. Çevrenizdekilerle uzun sürecek sağlıklı bağlantılar kurun. İşe, en yakınlardan başlayın. (Aile, yakın arkadaş, akrabalar).

2-Tanışmak istediğiniz kişileri belirleyin: Onlarla nerede, nasıl tanışabileceğinizi araştırın ve planlı bir şekilde orada olun.

3-Kaliteli sohbet etmeyi öğrenin: Kendinizle ilgili hikaye anlatın. Dijital gazete yöntemini kullanın. Tıklanacak kadar ilgi çekici misiniz? Gündem hakkında da bilginiz var mı?

4-Mutlaka kartınız olsun: Bir işe başlamadıysanız bile tanıştıktan sonra bırakacak kartvizitiniz olmalı. Mesleğiniz veya bitirdiğiniz bölümü yazıp bastırabilirsiniz.

5-Toplantılara hazırlanın: Nerede, kimler katılıyor, kim davet etti, ne giymeli, kimlerle tanışmak istiyorsunuz, tanıdıklardan kim var, öğrenin. Konu açıcı espri ve hikaye toplayın.

6-İlkyardım çantanızı hazırlayın: İki kartvizitlik (Alacağınız kartları sizinkilerden farklı yerde saklayın), kalem, not defteri, nefesiniz için nane şekeri, toplantı yerinin adres-park bilgisi, gülüşünüz, merakınız, espri yeteneğiniz.

7-Karşınızdakini dinleyin: Sürekli konuşan siz olmayın.

8-Sürekli aynı kişi ve grupla olmayın: Bir toplantıda mutlaka yeni birileriyle tanışmak için çaba harcayın.

9-Bağlantılarınızdan kopmayın: Mesela öğretim görevlileriyle, sınıf arkadaşlarınızla iletişimi kaybetmeyin. Yıllar sonra onların, hayatınıza zenginlik katacağını göreceksiniz.

10-Sürdürmenin bir yolunu bulun: Sadece tanışmış olmak, ilişkide olduğunuz anlamına gelmez. Onu takip edin, teşekkür notu gönderin, onun için yapabileceğiniz herhangi bir şey varsa yapmaktan çekinmeyin.

11-Aktif olun: Profesyonel organizasyonlarda görev alın.

12-Kişisel web sitenizi kurun: İlgi duyduğunuz alanlarda fikirlerinizi paylaşın.

13-Kişisel markanızı oluşturun: Başkalarının sizi tavsiye etmesini hedefleyin. İyi olduğunuz alanı nasıl faydaya dönüştürürsünüz? Bunu doğru kişilerin bilmesini nasıl sağlarsınız?

14-Ayda en az (listenizde yer alan) 2 kişiyle tanışın: Ve onlar için neler yapabileceğinizi sorun.

15-Çeşitliliğe önem verin: Kişi sayısından çok, farklı kişilerin olmasına dikkat edin.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER