11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Mutluluğun Anahtarı 10 Özlü Söz

mutlulukMutluluk göreceli bir kavramdır. Herkese göre değişir. Her insanın mutluluk kriterleri farklıdır. Ama ne olursa olsun mutlu olmak insanın kendi elindedir ve bir hayat felsefesidir aslında. Önemli olan, bu felsefeyi oluşturmak ve hayata dahil etmektir.

Çevremizde ne kadar çok insan olursa olsun hayat bireysel yaşanır ve insanın kendi dünyası tek kişiliktir. Gün boyu birlikte olduğumuz insanlar, hayatımıza ne kadar katkı sağlarsa sağlasınlar, neticede kendi hayatları da olduğu için bir çok şeyi kendileri için düşünmek zorundadırlar. Herkesin kendi önceliği vardır. Bu nedenle, etrafımızdaki insanlardan mutluluğumuz için aşırı beklentiye girmek bizi sadece hayal kırıklığına uğratır.

Bir insanı neyin ya da nelerin mutlu edeceğinin kişiye göre değiştiğinden bahsetmiştik. Ama tüm insanlar için geçerli olan bazı kavramlar vardır. Bu kavramları yaşantısına dahil edebilen bir kişinin mutluluğu yakalamaması mümkün değildir.

Bu genel kavramlar, Philip E. Humbert adlı bir psikiyatri profesörü tarafından tavsiye olarak hazırlanmış. “İnsanlara mutlu yaşamın anahtarını 10 kuralda toplayacak olsam, hangi deyişleri seçerdim?” diyerek, kapsamlı bir çalışma sonrası aşağıdaki listeyi hazırlamış;

1- Olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol (Mevlana)

Dürüst ol, adil ol, hakça düsün. İçinden gelen sesin öne çıkardığı değerleri koru. Hayatta bir şeyleri korumak için ayakta kalmazsan, her şey seni düşürür.

2- Dünyayı hayal gücü döndürür (Albert Einstein)

Yaptığımız her şey hayal kurarak başlar. Hayat herkes için; hayalleri gerçekleştirmek ve yapabileceğinin en iyisi, olabileceğinin en güzeli peşinde gitmektir. Bobby Kennedy’nin sözü gibi: Diğerleri dünyaya bakıyor ve “Neden?” diye soruyor. Ben bambaşka bir dünya düşünüyor ve “Neden olmasın?” diye soruyorum

3- Ya yap, ya yapma. Denemek yok! (Yoda, Yıldız Savaşları)

Hayat seri hareket, karar ve kararlılık gerektirir. Tereddütte kalanlar geride kalır. Hayatın üstüne gitmezseniz, hayat sizin üstünüze gelir.

4- Kendini tanı (Sokrates)

Kendi içinde yolculuk yap. Günlük tut. Kalbin, gönlün, vicdanın ne diyor? Neyi öne çıkarıyor? Dünyaya bilinçli bakmanın yolu başta bu iç yolculuktan geçiyor.

5-  Kabiliyet yoksa sanatçı olmaz, ama çalışılmadıkça kabiliyet hiçbir işe yaramaz (Emile Zola)

Ancak akıllı, bilinçli ve odağı şaşmayan çabalar sonrası, olası potansiyelin yapabilecekleri gerçekleşir. Elması yontmadıkça elinizde sadece bir taş parçası vardır.

6- Mükemmellik, ekleyecek bir şey kalmadığında değil, alınacak bir şey kalmadığında oluşur (Antoine de St. Exupery, Küçük Prens’in yazarı)

Hayatınızı basitleştirin. Basite indirge, indirge, bir kere daha indirge… O zaman ne kalıyor ona bak. İstekler listenizi kısa tutun. Kısa tutun ki, odaklanabilesiniz. Güneş ışığına büyüteç tutmak gibi konsantre olmazsanız, hayatı yakamazsınız.

7- Hayatı yaşamanın iki yolu var. Biri; hiçbir şey mucize değilmiş gibi yaşamak… Diğeri; her şey mucizeymiş gibi yaşamak (Albert Einstein)

8- Fırsatlar yakalandıkça çoğalır (Sun Tzu)

Başarı cesaret ister, başlangıçtaki cesaret sonradan inanca dönüşür. İnanç insanlığa daha iyi hizmet arzusuna dönüştüğünde, fırsatlar yelpazesi yukarı bir seviyede tekrar açılır.

9- Fazla güzellik göz çıkarmaz (Mae West)

Güzel hayat doya doya yaşanır. Mutluluk paylaşılır, hayatı sevme hissi coşkuyla beraber gelir. Ruhun müziğinde “Haydi bastır, göster kendini” temposu vardır. Kibir değil, coşku!

10- En yukarıda aşk var (Aziz Paul)

Sesi müziğe dönüştüren aşktır. Aşk olmazsa, sevgi ilişkileri yoksa, özen eksikse, hayatın kuru bir daldan farkı kalmaz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER