-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Mutlu İnsanların Alışkanlıkları

Nasıl mutlu insan olunur? sorusuna önerilen klişe cevaplardan bıkmış olmalısınız. Çünkü nasıl mutlu olunurun cevabı yıllardır kalıplaştırılarak önümüze konulmakta. ”Hiç bir şeyi kafana takma, içinde bulunduğun anı yaşa, boş vermeyi öğren, kendini düşün, kendin gibi yaşa…vs” bu kalıplaşmış önerilerden bazılarıdır.

Bu önerileri fazla klişe buluyor ve yine de mutlu olamadığınızı düşünüyorsanız, üzülmenize gerek yok. Çünkü araştırmacıların yeni moda alternatif mutluluk yöntemleri emrinize âmâde.

Son yapılan araştırmalara göre, katılımcıların mutluluk ifadelerinden yola çıkılarak, nasıl mutlu olunacağının yeni yöntemleri listelendi.

İşte o liste…

1- Mutlu insanlar parka gider

Araştırma, yeşil alanı daha fazla olan kentlerde yaşayanların insan yapısı binalardan bir kafeste yaşayanlardan daha mutlu olduğunu gösteriyor. Yeşil alanların verdiği ‘mutluluk sıçraması’ hissinin kişinin evlendiği gün hissettiği mutluluğun 3’te birine kadar ulaşabildiği belirtiliyor. Başka bir araştırmaya göre bir doğa parçası içinde sadece 5 dakika geçirmek bile kişinin özgüvenini artırıyor.

2- Mutlu insanlar İskandinav ülkelerinde yaşar

BM ‘nin Dünya Mutluluk Raporu’na göre Danimarka dünyanın en mutlu ülkesi. Onu Norveç, İsviçre, Hollanda, İsveç ve Kanada izliyor.

3- ‘Hygge’den vazgeçmezler.

Danca bir terim. Pek çok dilde bir karşılığı yok. Kimi zaman keyifle karıştırılıyor. Danimarkalıların uzun, karanlık, kasvetli kış gecelerine rağmen dünyanın en mutlu insanları olmalarını sağlayan, o. Kimi zaman samimiyet, şükran ve aileyi çağrıştıran kavramlarla tarif ediliyor. ‘365 gün süren bir yılbaşı gecesi’ diyenler var. Kişinin içinde bulunduğu ortama dair tam bir farkındalık içindeyken hissettiği dostluk, şefkat, tamlık ve huzur duygusu… Hygge kimi zaman bir zaman diliminde ortaya çıkıyor: Bir haftasonu, bir sohbet, bir tatil,hayatın bir dönemi. Bazı insanlar, bazı kentler özellikle küçük şehirler, sevilen bir pub hatta belli bir kanepe bile onun ortaya çıkmasına vesile olabiliyor.

4- Mutlu insanlar sevdiği işi yapar, sevmiyorsa işi bırakır

İşinde mutlu olan insanların hayatta da mutlu olmaları sürpriz değil. Ancak Gallup’unaraştırmasına göre, işini seven ve dört elle sarılanların yüzde 71’i kendini güçlü ve başarılı buluyor, işinden soğuyanlarda bu oran yüzde 42. Kendini güçlü ve başarılı bulan işsizlerin oranıysa yüzde 48. Başka bir deyişle, işsizler arasında kendini iyi hissedenlerin oranı, sevmediği bir işe takılıp kalanlardan daha yüksek.

5- Mutlu insanlar çiçek koklar

Çiçek kokularının insan davranışlarının üzerindeki etkisini gösteren pek çok araştırma var. Çiçek kokulu odalarda kutluluk ve dostluk hisleri yükseliyor. Rutgers Universitesi araştırmacılarından Jeannette Haviland-Jones, “Çiçek kokuları sizimutlu edebilir, sosyal etkileşimi arttırır” diyor.

6- Mutlu insanlar toza toprağa bulanır

Britanya’da yapılan tıbbi araştırmalara göre toprakta bulunan ‘dost’ bakteriler, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, beyinde serotonin salgısını artırıyor ve depresyondan kurtulmada yardımcı oluyor.

7- Egzersiz yaparlar

Bunu duymak istemiyor olabilirsiniz, ancak korkacak bir şey yok. Egzersizden kast edilen kan ter içinde maraton koşmak değil. Orta yaşlı kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre ‘orta düzeyde’ egzersiz yapan kadınlar, egzersiz sonrasında sıkı egzersiz yapan kadınlardan daha mutlu, daha enerjik ve iyi hissediyor.

8- Mutlu insanlar mutluluğu kafaya takmaz

Malesef bir de böyle araştırma var: Mutlu olmayı önemseyen kadınlar, bu kavramı pek de kafalarına takmayanlardan daha mutsuz ve depresif. Araştırma ekibinden Iris Mauss, “Mutlu olmaya çabalamak sizi mutsuz kılabilir. Görünüşe göre inat ve ısrarla mutluluk aramak, kişiyi özyıkıma götürüyor” diyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER