19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Mutlu Bir Evlilik İçin Erkeklere 30 Tavsiye

mutlu_evlilikMutlu beraberlikleri mutlu evliliklere dönüştürmek her çiftin hayalidir. Bir erkek olarak sevdiğiniz kadınla bu hayalinizi gerçekleştirmişseniz elbette sizden mutlusu yoktur. Ancak işler öyle dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Evlilik ile flört dönemini karıştırırsanız evliliğinizde sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bir çatı altında hayatınızı birleştirdiğiniz insanla bazı kültürel ya da karakter yönünden farklılıklarınız yüzünden çatışmalar yaşayabilirsiniz. Bu her çift arasında olur. Evlendikten itibaren bireysellik ortadan kalkar ve ikinizin ortak hayatı başlar. Doğal olarak da paylaşımlarınız artar.

Mutlu bir evlilik için bireysel davranmaktan vazgeçerek, eşinizle olan ilişkinizde bazı küçük ama mutluluğa götüren büyük ayrıntılara dikkat etmeniz gerekiyor. Erkeklerin çoğu bu konularda birçok şeyi bilseler de, küçük şeylerin bir kadın için ne kadar önem taşıdığını fark etmediklerinden, bunları yapma sıkıntısına girmezler. Bazı erkekler ise, evliliklerinin başında bu küçük ayrıntılara dikkat edip uygulasalar da evlilikte zaman geçtikçe bu minik ayrıntılara dikkat etmez olurlar.

Kadın sevildiğini bildiği sürece mutlu olur ve sever, erkek sürekli olarak eşine daha fazla sevgi, güven, kabul, onay ve teşvik vermelidir. Şimdi erkekler için çoğumuzun bildiği, mutlaka yapması gereken fakat genelde önemsemediği bazı noktalara değinmeye çalışalım:

1- Eve gelir gelmez selam vererek eşinizi bulun ve ona sarılın.

2- Ona günü hakkında, ne yaptığıyla ilgilendiğinizi gösteren belli sorular sorun.

3- Sizde gününüzün nasıl geçtiğini anlatın fakat kesinlikle üzücü olayları sinirli ve morali bozuk bir şekilde anlatmayın.

4- Kendinizi başkalarını dinlemeye ve onlara sorular sormaya alıştırın.

5- Hadislerde de buyrulduğu gibi hediye vermek sevgiyi çoğaltır, sizde mutlaka eşinize hediyeler alın. Özel günlerin dışında ara sıra sürpriz olarak da ona çiçek getirin.

6- Evinizde bir eksiklikle karşılaştığınızda yumuşak bir şekilde hatırlatın.

7- Eşinizin yanında asla başka kadınları överek konuşmayın ve başkalarının başarılarını onun yüzüne vurmayın.

8- Yakınlarına, akrabalarına özellikle anne ve babasına saygı gösterin, onların hatalarını eşinize mal etmeyin, onları sevdiğinizi gösterin ve bazen de eşinizden önce onları evinize davet edin.

9- Yakınlarıyla görüşmesini engellemeyin, ara sıra siz onları beraberce ziyaret etmeyi önerin.

10- İşten arayıp hatırını sorun, heyecan verici bir olayı paylaşın yâda ona, “seni seviyorum” deyin, eşinize her gün bunu söylemelisiniz. Hz. Resulullah (s.a.a) buyuruyor: bir kadına seni seviyorum dedin mi, bu asla onun aklından çıkmaz.

11- Hiçbir zaman aşağılamaya çalışmayın, özelliklede başkalarının yanında, erkeğin eşine karşı yapmış olduğu saygısızlık ve hakaretler evliliğin bütün güzelliklerini yok edecektir.

12- Onun yanında yakınlarınızla fısıldanmayın.

13- Onu sorunlarını çözmeye çalışmak yerine anlayış gösterin.

14- Eşinize çocuklarınızdan daha fazla önem verin. Çocuklara öncelikle ve en çok ona ilgi gösterdiğinizi belli edin.

15- Kendinizi hiçbir zaman eşinizden üstün görmeyin, ona saygı göstererek görüşlerine ehemmiyet verin. Evlilikte mutluluğun yolu “ben” ve “sen” kelimeleri yerine “biz” deyip, düşünmektedir.

16- Sinirlendiğinde ona anlayış gösterin, üzerine gitmeyin ve sakinleştirmeye çalışın.

17- Duyguları incindiğinde ona anlayış gösterin ve incindiğine üzülüyorum” deyin. Sonra susun, onun sizin anladığınızı hissetmesine fırsat verin.

18- Eğlencelerinizi tek başına veya sürekli başkalarıyla değil de eşiniz ve çocuklarınızla yapın. Misafirliğe gitme önerilerini yorgunluk veya iş bahaneleriyle ertelemeyin.

19- Eğer eşinizle aranızda ailevi, kültürel ve ekonomik yönden farklılıklar varsa bunu hiçbir zaman belli ettirmeyin ve de dile getirmeyin.

20- Görüşüne iltifat edin.

21- Başarmış olduğu işler ufakta olsa, yine de siz onu övün.

22- Eşinize her fırsatta ondan ne kadar güçlü olduğunuzu göstermeye çalışmayın.

23- Kendisi ve yakınları için yapmış olduğunuz harcamaları asla dile getirmeyin. Bırakın hiç haberi olmasın bile.

24- Eşinizi eve hapsetmeyin, kültürel ve toplumsal faaliyetlere katılma imkânını sağlayın veya en azından dışarı çıkarıp gezdirin.

25- Tüm gülüp eğlenmelerinizi iş yerinde ve arkadaşlarınızla harcayıp, arada bırakmayın. Evde eşinizin de sizin onunla gülüp eğlenmenize ihtiyacı var.

26- Ev işlerinde mutlaka ona yardım edin. Siz nasıl ki işte yoruluyorsunuz oda bir o kadar evde yorulmaktadır.

27- Özellikle çok yorgun ve hasta olduğu zamanlarda yemeği siz yapın, bulaşıkları yıkayın ve ev işlerini ona bırakmayın.

28- Geç kaldığınız zaman arayıp haber verin.

29- Ayrılırken onu öpün ve hoşça kal deyin.

30- Bu listeye içinden gelenleri eklemesini isteyin.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER