7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Mutlu Bir Evliliğin Şartları

timthumbKarşılıklı anlayış, sevgi ve saygı; mutlu bir evliliğin temelini oluşturur şüphesiz. Sevgi ve saygının olmadığı bir evlilik kurumunun devam etmesi beklenemez. Bütün bozulan evlilik akitlerinin temelinde eşlerin birbirlerine karşı sevgi ve saygılarını yitirmişlikleri vardır. Sevgi ve saygı evliliklerin temelini oluştursa da tek başına yeterli değildir. Bir evliliğin mutlu bir şekilde devam edebilmesi için, ihtiyaç duyulan farklı unsurlar da vardır.

Örneğin eşlerin birbirlerini çok iyi tanıması…Eşlerin birbirlerini çok iyi tanıması, mutlu bir evliliğin olmazsa olmazlarındandır. Uzmanlar, karı-kocanın iyi ilişkiler içinde olabilmeleri için, karşılıklı olarak birbirlerini iyi tanımaları gerektiğini belirtiyorlar. Birbirlerini çok iyi tanıyan çiftler, karşıklı olarak karakterlerini analiz etme şansına sahip olduklarından, nasıl mutlu olacaklarının da cevabını kolayca bulabiliyorlar.

Yürümeyen evlilik ilişkilerinde şiddetli bir geçimsizlik durumu yok ise, uzmanlar; hemen verilen boşanma kararının çok erken  ve çoğu zaman yersiz bir karar olabileceğini, çiftlerin boşanmaya karar vermeden önce mutlaka evlilik terapisine başvurmaları gerektiğini vurguluyorlar.

Evlilik terapisinde uzmanlar taraflara, “Kendinizi ve eşinizi mutlu eden 20 şeyi yazın” dediğinde ilk seanslarda pek çok kimse 5-6 maddeyi bulmayan bilgiyi ancak verebiliyorlar. Evlilik danışmanlığı almayı yararlı gören çiftler seanslar ilerledikçe kendilerinde onlarca farkındalık oluşmaktadır.
İyi ilişki için gözlem becerisi şart

Birbirlerinden beklentilerini ve şikayetlerini dile getirebilmek için iç gözlem becerisi kolay kazanılan bir maharet değildir. Ayrıca konuşmak dışında, fiziksel temas, hediyeleşme, hizmet davranışı, takdir, onay sözleri, nitelikli zaman geçirme hep sevginin dilleri olarak bilinir. Eşin hangi sevgi yolunu kullandığını anlayabilmek için evliliğe yatırım yapmak gerekir.

Erkeğin psikolojik ihtiyaçları

1- Özerklik (bağımsızlık) ihtiyacı
2- Kendine güven ihtiyacı
3- İlişkilerde sınır ihtiyacı
4- Saygı görme ihtiyacı
5- Mücadele ihtiyacı
6- Yetilerine inanma ihtiyacı
7- Adil davranma ihtiyacı
8- Dışarıda eğlenme ihtiyacı
9- Parasal özerklik ihtiyacı
10- Mutluluk ihtiyacı

Kadının psikolojik ihtiyaçları

1- Sevgi ve şefkat ihtiyacı
2- İlgi ve destek ihtiyacı
3- İstendiğini hissetme ihtiyacı
4- Terk edilmeyeceğine inanma ihtiyacı
5- Çocuklarını büyütme sorumluluğunu paylaşma ihtiyacı
6- Açık iletişim ve danışma ihtiyacı
7- Güvenlik ve korunma ihtiyacı
8- Takdir edilme ve onay ihtiyacı
9- Evde eğlenme ihtiyacı
10- Parasal güven ihtiyacı

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER