6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Müşteri Hizmetleri İle Nasıl Başedilir?

11056Müşreti hizmetleri kavramı hayatımıza gireli epey zaman olmasına rağmen henüz alışabilmiş değiliz. Kamu ya da özel hemen hemen tüm şirketler birer birer müşteri hizmetlerini telefon aracılığıyla yürütmeye başlayınca, işimizin düşmemesi de mümkün değil. Telefon şirketleri, bankalar, sigorta şirketleri…vs istemesek de mutlaka işimiz düşüyor ve ilgili kurumun müşteri hizmetleriyle muhatap olmak zorunda kalıyoruz.

Müşteri hizmetleri bu kadar hayatımızın içine yerleşmişken, çoğu zaman açtığımız telefonlardan istediğimiz sonuca ulaşamıyoruz. Müşteri hizmetlerinin sorduğu sorular ya da oradan oraya aktarma yapılması veya şu tuşa basın bu tuşa basın meselesi genellikle sinirlerimizi zıplattığından, ya telefonu temsilcinin yüzüne kapatır ya da ağzımıza geleni sayarız. Bunu yapmayanımız yoktur. Sonuçta, almak istediğimiz hizmete ulaşamayıp hezimete uğrayan, tekrar tekrar denemek zorunda kalan kendimiz oluyoruz.

Peki bir kurumun müşteri hizmetlerinden en iyi sonucu nasıl alırız? Daha geniş anlamıyla müşteri hizmetleriyle nasıl başederiz? İşte cevabı…

– Hazırlık Yapın;

Konuşmaya başlamadan önce konu ile tüm evrakları önünüzde toplayın, hesap numaranız ve şifrenizi de. Bu tanımlama sürecini hızlandıracak ve konuya girmenize yardımcı olacaktır. Elinizde not almak için kalem bulunsun. Eğer birkaç nedenden ötürü arıyorsanız elinizde liste bulunsun, böylece hiçbir şeyi unutmazsınız.

– Derhal Arama Nedeninizi Söyleyin;

Biriyle konuşmaya başladığınız zaman probleminizin ne olduğunu kısaca ve genel başlıklarıyla anlatın detaylara girmeyin. Call center çalışanları konuyla ilgili genel içerikleri bilmektedirler, o yüzden arama amacınızı açıkça ifade edin. Eğer birkaç nedenden ötürü arıyorsanız, en büyük probleminizden başlayarak anlatın. Biri çözülünce diğer soruna geçin.

– Temsilcinin Adını Tekrarlayın

Temsilciler genelde konuşmanın başında adlarını ve departmanlarını söylerler. Eğer söylemezlerse siz sorun ve bir kenara yazın. Belki ilerde övgü veya şikayette bulunmak veya işlerinizi takip etmek için kullanırsınız. Temsilciler size soyadlarını söylemek zorunda değillerdir. Konuşmaları yaparken temsilcinin adını arada kullanın, bu aslında bir tehdittir. Kime teşekkür edeceğinizi veya kimi suçlayacağınızı biliyorsunuz demektir.

– Temsilciyi Zora Sokmayın

Şirketten ne kadar nefret etseniz de, çok kötü yorumlar yapmayın. Eğer bu kadar mutsuz gelirseniz, kimse size yardımcı olamayacaktır. Soru kendiniz sorup,kendiniz cevap vermeyin. Onların sormasını bekleyin. Böyle yapmanız sadece onların kafasını karıştıracaktır.

– Caydırılmayın

Genelde müşteri temsilcileri tüm konuşmayı kontrol altına alır. Ve yeni ürünleri pazarlama konusunda eğitim alırlar, sattıkları her ürün içinde komisyon alırlar. Eğer müşteri temsilcisi ısrar etmeye devam ederse, problem çözülürse daha mutlu olacağınızı söyleyin.

– Yılmayın

Sakın hayırı cevap olarak almayın. Bazen koşullar istediğinizi almanızı imkansız hale getirebilir. Eğer durum buysa alternatif çözümler isteyin. Kelimelerinizi doğru seçin, başka ne yapabilirim demeyin. Onun yerine şirketiniz bu durum karşısında başka ne seçenekler sunuyor diye sorun. Temsilciyi hala sizin istediğiniz sonuca ulaşmanız için sorumlu tuttuğunuzu gösterin.

– Temsilcinin Konuşmayı Özetlemesini Sağlayın

Temsilcinin yapılan değişiklikleri ve bundan sonra neler yapılacağını siz saydırın. Genelde temsilciler otomatik olarak konuşmayı ve yapılanları özetlerler ama unuturlarsa özetlemelerini isteyin.

– Sonunda Hizmeti Aldınız

Yukarıda verdiğimiz ipuçları hizmet almanızı hem hızlandıracak hem de kolaylaştıracaktır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER