3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Moral Veren Besinler

cok_cikolata_yiyen_kadinlarin_kalp_krizi_gecirme_riski_daha_dusuk_h244Bazı yiyecekler, içeriklerinde bulunan doğal kimyasallar sayesinde direkt olarak beyne etki ederek, mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlayıp, kişi üzerinde moral etkisi yaratırlar. Mutluluk hormonlarının salgılanması ise, kendimizi mutlu hissetmemize yardımcı olur.

Gün boyu stresli ve yoğun bir iş ortamından sonra akşam dinlenirken bu dinlenmeyi keyfe dönüştürmek insanın yaşam enerjisini artırır. Yaşam enerjisiyle hayata bağlanan bir insanın da tuttuğu her işte başarılı olması ise doğal bir sonuçtur.

Bu nedenle, günlük olarak aldığımız gıdaların temel özelliklerine dikkat etmeli, özellikle mutluluk hormonu üzerinde etkili olup moralimizi düzeltecek gıdalara da ağırlık vermeye çalışmalıyız.  Öyleyse işe, bu besin maddelerinin hangileri olduğunu öğrenmekle başlayalım.

Moral Veren Besin Maddeleri

– Kakaoda bulunan keyif verici maddeler, mutluluk hormonu sağlamamıza neden olur. Bu nedenle stres altındaki kişiler çikolataya ihtiyaç duyarlar.

– Çinkonun sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi bulunduğu biliniyor. Kendinizi stres altında hissettiğiniz zamanlarda fındık fıstık gibi çinkolu gıdalar yemeniz, rahatlamanızı sağlayacaktır.

– Stresli günlerin sonunda uyumakta zorlanıyorsanız, içine bir kaşık bal ekleyerek papatya çayı içmeyi deneyin. Papatya, melisa gibi bitki çayları sinirlerinizi gevşeterek size rahat bir uyku sağlayacaktır.

– Dondurma kalsiyum açısından zengin olması ve az kalori içermesi nedeniyle stresi azaltan yiyecekler arasında iyi bir tercih olacaktır. Tatlı yiyeceklerin ruh halini olumluya çeviren bir etkisi bulunmakta, fakat fazla tüketilmesi durumunda yorgunluk hissi ve kilo alma gibi olumsuz etkileri de olabilir.

– Domateste yer alan potasyum ve likopin strese karşı iyi bir savaşçıdır. Bu yüzden sıkıntılı zamanlarda domates içeren yiyecekler yemek kısa zamanda moralinizi düzeltmeye yardımcı olacaktır.

– Karbonhidrat açısından zengin besinlerin sinirleri yatıştırdığı biliniyor. Bu nedenle pirinç, patates ve makarna gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekler stresli zamanlarda iyi bir tercih olacaktır.

– Meyve tercihinizi muz, avokado ve erikten yana kullanmanız stresle baş etmenizi kolaylaştıracaktır. Özellikle muz içerdiği maddeler nedeniyle ruh halini düzelten meyvelerin başında yer alıyor.

– Strese karşı en sağlıklı tercihlerden biri balıktır. Özellikle somon, sardalya, uskumruda bulunan yağ asitleri ruh halinizi kısa sürede olumlu hale getirecektir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER