8.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Mide Kanserinden Korunmanın Yolları

mide_kanserini_neler_tetikliyor_h121Mide kanseri çok geç belirti vermesi sebebiyle en sinsi ve en tehlikeli kanser türlerindendir. Geç belirti verdiği için genelde teşhiste geç kalındığından tedavi şansı da oldukça düşüktür. Daha önceki yıllarda mide kanseri, kanserler içerisindeki sıralamada alt sıralarda yer alırken, son zamanlarda görülme oranı yükselmiştir.

Mide kanserinin oluşumunda birden fazla sebep vardır. Ancak, gerçek sebebinin ne olduğu kesin olarak tesbit edilememekle birlikte, mide ülserine sebep olan helikobakter pilori isimli bir bakterinin mide kanseri oluşumunda etkili olduğu bilinmektedir. Kronik helikobakter pilori, mide kanseri riskini artırmaktadır.

İştahsızlık, zayıflama, karında şişkinlik hissi, kusma, bulantı, karın ağrısı, kusmada kan görülmesi ile kendini belli etmeye başlar. Bu belirtilerden bir ya da bir kaçının görülmesi halinde mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir.

Bu tehlikeli kanser türüne yakalanmamak için bir takım tedbirler almak, mücadele etmek gerekir. Özellikle aile geçmişinde mide kanseri vakasına rastlanmış olan kişiler, genetiksel anlamda mide kanserine yakalanma riski taşımaktadırlar ve bu kişilerin daha çok dikkat etmeleri gerekir.

Mide kanserine yakalanmamak için uzmanların görüşlerinden yola çıkarak ne gibi tedbirler alınması gerektiği hakkında edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İşte uzmanların görüşlerinden mide kanserine karşı alınabilecek tedbirler…

Mide kanseri belirtileri sıradan ve alışılagelmiş türden rahatsızlıklar olduğu için, hiç kimse bu belirtilerle mide kanserine yakalanmış olabileceğini aklına getirmemekte ve doktora başvurmamaktadır. Bu da genel anlamda mide kanseri vakalarının çok geç ve ilerlemiş haliyle teşhis edilmesine sebep olmaktadır. Bütün kanserlerde olduğu gibi mide kanserinde de geç teşhis, tedavi şansını düşürmektedir. Bu nedenle, mide kanseri riski taşıyan kişiler ile 40 yaşına basmış kişilerin; bu belirtileri kendilerinde gördüklerinde derhal doktora başvurmaları, endoskopi ve biyopsi yöntemleriyle durumlarının incelenmesini sağlamaları gerekir.  Gerek görüldüğünde diğer tanı amaçlı testlerde uygulanabilir. Mide kanserinden korunmak için yapılması gerekenlerin başında ise beslenme alışkanlığında bir takım değişikler geliyor.

Mide kanseri olmamak için aşırı tuzlu yiyeceklerden kaçınmalı, salamura ve tütsülenmiş gıdalar aşırı tuz ihtiva ettiği için kesinlikle tüketilmemelidir. Beslenmede bol sebze yemeklerine ağırlık verilmeli, meyve tüketimi arttırılmalıdır. Bilhassa da C vitamini bakımından zengin gıdalar mide kanserine karşı yüksek koruma gösteriyor. Gastrik karsinojenlere karşı yüksek oranda koruma sağlayan C vitaminin yanı sıra antioksidan bakımından zengin gıdalara da ağırlık verilmelidir. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan ise uzak durmak gerekir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER