19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Mide Kanaması, Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

180220141430287132579_2Çeşitli sebeplere bağlı olarak midede oluşan kanamaların genel adına mide kanaması denir. Mide kanaması, bir çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Çevresel koşullar, beslenme koşulları, en önemlisi de genetik koşullar mide kanamasının en önemli sebepleri arasında sayılır.

Mide kanaması, mide mukozasında inflasyona bağlı olarak gelişir ve tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte tedavi edilmiş olsa bile, mide kanamasının tekrar nüksetme riski bulunmaktadır. Bu nedenle tekrar gelişip, daha ciddi sağlık sorunlarına dönüşmemesi açısından doktor kontrolünde tedavi edilmesinde fayda vardır.

Mide kanaması iki şekilde görülür;

1- Kronik Mide Kanaması; Genellikle 6 haftadan fazla süren mide kanamalarına kronik mide kanaması denir.

2- Akut Mide Kanaması; Kanama süresi 1-6 hafta olan mide kanamalarına ise akut mide kanaması denir. Kronik mide kanamalarına göre daha basit sebeplere dayanır ve tedavisi daha kolaydır. Bazen kendiliğinden bile geçer. Ancak kronikleşmemesi açısından mutlaka uzman bir hekime başvurmakta fayda vardır.

Mide Kanamasının Nedenleri Nelerdir?

Ailevi ve çevresel faktörler
Kanamaya sebep olacak ilaçların kullanılması
Kafa travmaları yaşanması
Stres ve gerginlik halleri
Kişilerin zayıf bünye yapısı
Cerrahi girişimler
Tedavi edilmeyen ülserler
Aşırı miktarda alkol kullanımı

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler yaş gruplarına göre farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda hiç belirti göstermeyebilir. Belirtilerin biri ya da birkaçı bir arada olabilir.
Karın bölgesinin üst batınında ağrı ve rahatsızlık duyulması
Midede meydana gelen hazımsızlık ve şişkinlik şikayetleri
Bulantı ve kusmayla birlikte ekşime ve yanma hissedilmesi
Midede doygunluk hissi duyulması
Kusmanın taze kırmızı renkte ya da kahve renginde olması
Kahve telvesi görünümünde dışkılama
Makattan kan gelmesi ve halsizlik hissedilmesi

Mide Kanamasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kanamanın kaynağı tespit edilerek, kanamanın durdurulmasına çalışılır. Bunun için hastaya gastroskopi uygulanarak, kanamanın sebebi bulunur. Uygulanan ilaç ve ısı tedavileriyle kanama kesilir. Kanamanın durmasından sonra yeniden oluşmaması için gereken ilaç tedavisine başlanır. Kanamaya sebep olan ülser oluşumları varsa onlarında tedavisi yapılır. Kanamanın sebebinin belirlenmesi ileride oluşabilecek kanser oluşumlarının önüne geçecektir. Kanaması hafif olan hastalara asit düzenleyici ilaçlarla birlikte uygun diyet programları uygulanır. Haşlanmış patates, süt, unlu çorbalar gibi hafif ve yumuşak gıdalar uygun olacaktır. Lif yönünden zengin gıdaların yenmesi, kanaması olan hastalara tavsiye edilmemektedir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER